התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

רעיונות להתקנת תאורת חוץ בדירה או בבית

תאורת חוץ לדירה או לבית היא דרך נהדרת לשפר את השימושיות בחלקים החיצוניים של הבית וכן להגביר את הבטיחות, הביטחון וכמובן גם להוסיף עומק עיצובי מרשים. מתוך ההיצע הרחב של תאורה הקיים בשוק, צריך להבין מה מתאים ומה נכון, מה יפה ומה מוסיף, מה כדאי ומה חסכוני? אין ספק כי האפשרויות רבות וכדי לבחור נכון תאורת חוץ צריך קצת מידע מקדים. במאמר זה נסקור את הדברים החשובים שעליכם להכיר לגבי תאורה חיצונית ונספק לכם כמה רעיונות ליישום נכון להתקנת תאורה חיצונית.

תקן תאורת חוץ

עצם התקנת גוף תאורה חשמלי מחוץ לדירה או לבית וחשיפתו ללחות, טמפרטורות משתנות, גשם, שמש, אבק ועוד, מחייב שגוף התאורה המחובר לרשת החשמל יהיה מוגן. ההגנה היא לטובת אספקת חשמל סדירה ללא קצרים וכמובן גם לטובת בטיחות המשתמש שלא חלילה יתחשמל (כידוע - לחות ומים מוליכים חשמל). עקב כך, מכון התקנים הישראלי הגדיר תקן לתאורה חיצונית. התקן בודק ומדרג את רמת האטימות של גופי תאורה בצורה ברורה כך שניתן לוודא איזה דירוג מחוייב עבור איזה סוג שימוש. התקן עצמו מסומן באותיות IP ולאחריהן מספר דו ספרתי ההולך וגדל עם רמת האטימות של גוף התאורה. הספרה הראשונה מתארת את רמת האטימות מפני חלקיקים ואבק והספרה השניה את האטימות בפני מים. 
 

IP

ספרה ראשונה 0 אטימות מפני חלקיקים ואבק

ספרה שניה, אטימות מפני מים

0

ללא הגנה

ללא הגנה

1

הגנה מחלקיקים בגודל של מעל ל-50 מ"מ, ידיים, חפצים גדולים

הגנה מטיפות מים בזווית אנכית

2

הגנה מחלקיקים בגודל של מעל ל-12.5 מ"מ, ידיים, חפצים גדולים

הגנה מטיפות מים בזווית אנכית של עד 15 מעלות

3

הגנה מחלקיקים בגודל של מעל ל-2.5 מ"מ, חוטים, כלים קטנים

הגנה מפני התזות מים, בזווית אנכית של עד 60 מעלות

4

הגנה מחלקיקים בגודל של מעל ל-1 מ"מ, חוטים

הגנה מפני התזות (השפרצות) מים מכל כיוון

5

מוגן אבק, אבק יכול להיכנס למכשיר והוא לא יגרום לנזק

הגנה מפני לחץ מים (סילון) נמוך מכל כיוון

6

אטום לגמרי מפני אבק

הגנה מפני לחץ מים (סילון) גבוה מכל כיוון

7

הגנה מפני טבילות קצרות במים, בעומק של עד 1 מטר

8

הגנה מפני טבילות ארוכות במים, בעומק של מעל 1 מטר


לדוגמה גוף תאורה בעל דירוג IP64 יהיה אטום לגמרי מפני אבק ויהיה מוגן מפני התזות מים מכל כיוון. לכל גוף תאורה חיצוני שאינו מוגן מתחת לגג, דרוש תקן IP65.
מעבר לתקן אטימות כדאי גם לחשוב על טכנולוגיית התאורה. תאורה המצריכה מתח חשמל רגיל היא פחות מומלצת לשימוש חיצוני בטעמי בטיחות וסכנת התחשמלות. בנוסף, אין ממש טעם להתקין תאורה חיצונית כדי לחסוך בהדלקה בגלל עלויות חשמל. משמע - כדאי לבחור בתאורה חסכונית מלכתחילה. כיום הטכנולוגיה המומלצת ביותר היא של תאורה לד המספקת גם חיסכון אנרגטי עצום, עובדת על מתח חשמל נמוך שהוא בטיחותי לשימוש חיצוני, אינה פולטת חום, אינה פולטת קרינה מזיקה, אינה מכילה חומרים מסוכנים (כמו כספית לדוגמא) ומספקת תאורה חזקה (לפי הצורך)  ובעלת פיזור מעולה. תאורת לד קיימת גם בגוונים שונים מקר לחם ובצבעים שונים. למשל ניתן לבחור בתאורה בצבע ירוק להארת עציץ ולהגברת צבעו הטבעי. בנוסף תאורת לד מבוססת על נורות לד שהן קטנות מימדים כך שניתן לשלב אותה בכל מקום ולתוך כל חומר בצורה קלה ובטוחה. 

תאורת חוץ לפרגולה

פרגולה הוא מקום מקורה באופן חלקי (על פי חוק הפרגולות) כך שהיא אינה מספקת הגנה מלאה מפני מים וגשם אבל מספקת הצללה חלקית ונעימה, כך שנוצר מקום כיפי לשבת בו מחוץ לבית או במרפסת הדירה למנוחה, ארוחות ועוד. לאור נתונים אלו, גם תאורה לפרגולה צריכה להיות בעלת דירוג IP65. קיימות אופציות רבות להתקנת תאורה בפרגולה, בין אם מדובר בפרגולה קיימת או בעת הזמנת פרגולה חדשה. ניתן לבחור בין סוגים שונים של גופי תאורה להתקנה בפרגולה:
  • גופי תאורה שקועים לתוך העמודים או הקורות העליונות של הפרגולה. לתאורת לד כאן יש יתרון בולט בזכות הגודל הפיזי הקטן ביותר שלהם המאפשרים את שילובה בקלות לתוך מבנה פרגולה מבלי לפגוע בעמידותו או יציבותו. 
  • גופי תאורה צמודים למבנה הפרגולה. אלא בדרך כלל קלים להתקנה על גבי המבנה הקיים כמובן כל עוד קיימת תשתית חשמל קיימת. 
  • גופי תאורה תלויים בדרך כלל מותקנים במרכז תקרת הפרגולה להארת כל הפרגולה, כתאורה מרכזית. חשוב לבדוק את גובה הפרגולה ואת הגובה מהתאורה התלויה אל הרצפה כדי שלא תהווה הפרעה לתנועה בתוך הפרגולה.

תאורת חוץ לגינה או מרפסת

תאורת חוץ לגינה או למרפסת יכולה למלא תפקידים שונים, הארה מרכזית, הארה אזורית או הארת הדגשה. למשל ניתן להתקין תאורה באזור המרפסת שתשמש גם להארה מרכזית  ותאורה אחרת לתאורת הדגשה לפרטי נוי שונים. גם כאן התאורה צריכה להיות בעלת דירוג IP65. גופי תאורת חוץ לגינה או למרפסת קיימים בתצורת ועיצובים רבים לבחירה בהתאם לעיצוב הבית הקיים. למשל בגינה או מרפסת של בית או דירה בעלי עיצוב מודרני ישתלבו בצורה אופטימלית גופי תאורה בעלי צורה גאומטרית פשוטה, גופי תאורה מינימליסטיים ועוד. בכל מקרה, כדאי לכם לחשוב על גופי תאורה אפילו בלתי נראים, מוסתרים, מאחר וכיום תאורת לד מאפשרת שלל עיצובי תאורה שאינם דורשים גופים גדולים להארה חזקה. כיום העיצוב הוא האור עצמו, כלומר עוצמת האור, הגוון שלו, הצבע שלו, הכיוון של האור על העצמים המוארים, משחקים של אור וחושך ולאו דווקא עיצוב גוף התאורה עצמו. 

תאורת חוץ לשבילים ומעקות

שבילים מצריכים תאורה נאותה לא רק ליופי אלא גם לבטיחות, כלומר כדי לאפשר הליכה בהם בצורה בטיחותית בשעות החשיכה. תאורה לשבילים או תאורת חומה קיימת בתצורות שונות החל גופי תאורה על עמודים ועד לגופי תאורה שקועים לתוך השביל עצמו. כפי שהבנתם, כיום העיצוב מכתיב מינימליזם בכל הקשור לגופי תאורה, כמו כן גוף תאורה על עמוד יוצר מחסום וגוזל מקום פיזי רב כך שגוף תאורה שקוע בשביל יהיה הפתרון הטוב והעדכני ביותר. קיימים גופי תאורת לד רבים מוגני מים לשיקוע בשבילים שיאירו את צעדיכם בצורה אופטימלית עם עלות צריכת חשמל זניחה כך שאין צורך לחשוש וניתן להשאיר אותם דולקים אפילו כל הלילה. 

תאורת חוץ להדגשה

תוארת הדגשה מטרתה היא להעמיק את עיצוב אלמנטים שונים, מחוץ לבית יכול להיות שמדובר בצמחיה, עציץ, עץ מיוחד, ספסל, פסל ועוד. תאורת הדגשה היא דרך נהדרת להבליט פריטים שונים מחוץ לדירה או לבית בשעות הערב. למשל גוף תאורה מוסתר המאיר מלמטה כלפי מעלה על פסל בגינה יצור אפקט עיצובי דרמטי ומעניין. תאורת לד צבעונית, למשל בצבע ירוק, תעמיק את הצבע של צמחים שונים בגינה עם צבע ירוק בריא ועז (תאורה בגוון לבן מחווירה את הצמחיה). כאשר אתם בוחנים את האזור החיצוני של הבית או הדירה, מנו את הפריטים השונים החשובים, יוצאי הדופן שהייתם רוצים להדגיש עם תאורה. ניתן להשתמש בגופי תאורת לד קטנטנים מוסתרים שיספקו בדיוק את האפקט הרצוי ויגבירו את ההנאה שלכם בשימוש והשהייה מחוץ לבית או לדירה. 
 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: