התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

איך לבחור תאורה לפינת אוכל שתחמיא לעיצוב הקיים וכמובן לאוכל

פינת האוכל בבית היא מקום בו מתקבצים דיירי הבית סביב ארוחה משפחתית, ארוחות בוקר, צהריים וערב והיא גם משמשת ילדים לעיתים להכנת שיעורי בית ולפעילויות שונות בקרבת ההורים. מאחר והתפקידים של פינת האוכל הם רבים, חשוב לבחור בתאורה שתהיה גם אפקטיבית וגם מחמיאה, ויחד עם זאת תשתלב עם שאר העיצוב בבית. רוצים לדעת איך לבחור בתאורה לפינת האוכל שתחמיא לעיצוב הקיים ולאוכל גם? המשיכו לקרוא.

תאורה לפינת אוכל - המדדים החשובים של התאורה שתחמיא לעיצוב, לאנשים ולמזון

כאשר אתם באים לבחור את התאורה לפינת האוכל, קיימים מספר מדדים חשובים להם יש לשים לב על מנת שהבחירה שלכם תהיה נכונה:
  • עוצמה: לא מדובר בצריכת החשמל של הנורה (הנמדדת בוואט) אלא בעוצמת ההארה של הנורה. יש לזכור כי תאורה לפינת אוכל אינה תאורה מרכזית אלא תאורה נקודתית שתפקידה להאיר את הדלפק או את שולחן האוכל בלבד כך שבדרך כלל לא יהיה צורך בתאורה בעוצמה מאוד גבוהה (תאורה השוטפת אזורים נרחבים). בכל מקרה מומלץ לחבר את התאורה לדימר (עמעם) המאפשר ויסות עוצמת התאורה על פי הרצוי לכם בכל רגע נתון. בנוסף חשוב לזכור כי בחירת העוצמה של התאורה היא פועל יוצא של שאר התאורה בחלל (תאורה מרכזית, תאורה אזורית ותאורה נקודתית) כמכלול, גודל פינת האוכל וסוג גוף התאורה (צמוד תקרה, שקוע, תלוי ועוד). הבחירה אינה פשוטה ולכן מומלץ להתייעץ עם מומחי תאורה כדי לקבל סיוע ובחירה נכונה.
  • מסירות הצבע: ה-CRI הוא מדד המסמל את דיוק מסירת הצבעים על ידי התאורה, כלומר כמה הצבעים באלמנט או בחלל המואר נראים טבעיים לעין כאילו הוארו על ידי אור שמש. הערכים נעים בין 0 ל-100 כאשר 100 מהווה התאורה בעלת מסירות הצבעים הטבעית ביותר. עבור פינת אוכל מומלץ CRI של 90 ומעלה כך שהצבעים השונים של המזון בצלחת וכן צבע הפנים של היושבים סביב פינת האוכל יראו טבעיים ומחמיאים. 
 

גופי תאורה לפינת אוכל - איך לבחור גוף תאורה בהתאם לצורת שולחן האוכל

בחירת גוף התאורה הנכון לפינת האוכל קשור במידה רבה בצורת השולחן ובעיצוב הרצוי. באופן כללי ניתן להגדיר כי עבור פינת אוכל עגולה  או אליפטית יתאימו יותר גופי תאורה שגם גם הם מעוגלים. אם השולחן קטן, ניתן לרוב להסתפק בגוף תאורה בודד שיאיר את כל השולחן. במידה והשולחן גדול יותר, ניתן להוסיף גופי תאורה נוספים בהתאם לשטח אותו יש להאירו. ניתן גם לבחור בספוטים אשר יכוונו לכל מיקום של היושבים סביב השולחן כך שכל צלחת תקבל הארה שווה. 
עבור שולחנות פינת אוכל מרובעים ומאורכים, יש כמה אופציות: פס תאורה לינארי, פס צבירה עם מספר ספוטים או מספר גופי תאורה מפוזרים שיספקו הארה לאורך כל השולחן. 
חשוב לזכור כי אתם רוצים לקבל אפקט הארה על כל השולחן ללא אזורים חשוכים, אך יחד עם זאת שהתאורה לא תסנוור. עדיף לבחור במספר גופי תאורה כך שהתאורה תסופק באופן נכון, נעים ומחמיא לכל השולחן. 

תאורה לפינת האוכל - איך לבחור גוף תאורה בהתאם לגובה וסוג התקרה

לגובה ולסוג התקרה מעל פינת האוכל יש חשיבות גדולה המשפיעה על בחירת גופי התאורה המתאימים. 
  • גובה תקרה: ככל שהתקרה גבוהה יותר ולכן מרוחקת יותר מהשולחן בפינת האוכל, תצטרכו לחשוב על שינוי עוצמת התאורה (חזקה יותר ככל שהתאורה רחוקה יותר מהשולחן) כמו במקרה של תאורה צמודת תקרה, ספוטים, תאורה שקועה בתקרה ועוד. לרוב מומלץ יהיה לבחור בתאורה תלויה כך שניתן להקטין את המרחק בין הנורות לשולחן ולקבל הארה נכונה ללא צורך בהגברת עוצמה לרמה שאינה מתאימה לשולחן אוכל. זאת הסיבה לכך שבמסעדות רבות תראו תאורה תלויה מעל שולחן האוכל. 
  • אם התקרה נמוכה יחסית (מונמכת), לעיתים ניתן להסתפק בתאורה צמודת תקרה או שקועה, פס צבירה של ספוטים וכדומה.
  • סוג התקרה: תקרה מבטון בדרך תשלול אפשרות של תאורה שקועה (אלא אם נעשתה הכנה מתאימה עוד בזמן הבניה). לתקרה מסוג זה ניתן להשתמש בתאורה תלויה או צמודה (לפי גובה התקרה) וחוזק התקרה מאפשר גם תליה של גופי תאורה כבדים וגדולים יותר. תקרת גבס, מונמכת או לא, בדרך כלל תאפשר שימוש בגופי תאורה צמודים, שקועים (אם קיים חלל מספק להשקעת הגוף לתוך התקרה) וגם בגופי תאורה קלי משקל (אלא אם בוצע חיזוק מיוחד כדי לאפשר תליה של גוף תאורה כבד). 

גוף תאורה לפינת האוכל - בחירת גוון תאורה וסוג תאורה מתאימים

גם לגוון האור חשיבות לא קטנה ביצירת האווירה הנכונה מאחר והוא קובע את חמימות וקרירות האור המוקרן לסביבה. גוון האור נמדד בקלווין (K) ופרט זה בדרך כלל יהיה רשום על גבי אריזת הנורה. חשוב לקחת בחשבון את התפקידים השונים של פינת האוכל - למשל אם היא משמשת גם לביצוע שיעורי בית או עבודה, יתכן כי תצטרכו תאורה מעט קרה יותר כאשר לאכילה וישיבה חברתית סביב פינת האוכל דורשת תאורה מעט חמה יותר. ניתן לבחור בתאורה בעלת גוון ניטרלי (סביב 4,000K) כך שתתאים לכל הצרכים.
 
באשר לסוג התאורה המתאים, יש לזכור כי פינת האוכל הוא מקום המתפקד שעות רבות ביממה. למעשה היא נחשבת לאחד המקומות המרכזיים בו יושבים יחד שעות רבות סביב אוכל, כוס קפה, שיעורי בית ואף עבודה ממשית. קרבת פינת האוכל הן למטבח והן לסלון יוצרים מקום מפגש טבעי וכיפי שדיירי כל בית אוהבים להתרכז סביבו. לכן כאשר בוחרים את התאורה לפינת האוכל (וכמובן לכל שאר הבית) יש לקחת בחשבון את העלויות הכרוכות בהפעלת התאורה. בזכות ההתפתחות הטכנולוגית, תאורת הלד הפכה להיות הבחירה החכמה גם לפינת האוכל מאחר והיא מציעה את העוצמה הרצויה תוך כדי ניצול מקסימלי, ולכן צריכת חשמל נמוכה מאוד (10% מזו של צריכת נורות ליבון). בנוסף, נורת לד מחזיקה הרבה יותר זמן מנורות אחרות, אינה מושפעת מכמות ההדלקות (המקצרות את חיי הנורות האחרות). כמו כן ולא פחות חשוב, נורות לד אינן פולטות חומרים רעילים או קרינה מזיקה, כך שהן גם יותר שומרות על הסביבה. כיום נורות לד וגופי תאורת לד מיוצרים בכל צורה ועיצוב רצוי. ניתן להזמין גופי תאורת לד בכל אורך רצוי ואף להזמין אותם בצבע התואם בדיוק את הצבעים העיצוביים של ביתכם כך שישתלבו בצורה מושלמת. קיימים גופי תאורת לד צמודי תקרה, שקועים, פסי צבירה שקועים או צמודים וכמובן כאלה תלויים, עמם ניתן לכוון את גובה גוף התאורה לקבלת הארה בדיוק במקום ובעוצמה הרצויה. 
כמו כן, תאורת לד אינה פולטת חום, בניגוד לנורות ליבון ונורות הלוגן, דבר חשוב ביותר לנוחות השהייה סביב פינת האוכל עבור דיירי הבית. 

תאורה יוקרתית לפינת אוכל

יוקרה הוא מושג סובייקטיבי למדי אך במקרה של תאורה לפינת האוכל, תאורה יוקרתית היא פועל יוצא של בחירת התאורה הנכונה. יוקרה היא גם נוחות שימוש - תאורה בעוצמה לא נכונה תהפוך את השימוש בה לחוויה לא נעימה. תאורה בגוון נכון, למשל תאורה שתחמיא לאוכל וליושבים סביב פינת האוכל, תתרום רבות להשגת תחושה של יוקרה. 
כיום מגמות העיצוב מתרכזות באיכות האור ומעדיפות גופי תאורה מינימליסטיים בעיצוב לינארי, צורות גיאומטריות וכדומה היודעות להשתלב עם כל עיצוב כללי קיים. אם תבחרו בגוף תאורה שיתאים מבחינת העיצוב הכללי וגם מבחינת גוון האור והעוצמה, הדבר ייתן הרגשה שכל הפינה מעוצבת ברמה גבוהה מאוד. גם בחירה בשיא טכנולוגיית התאורה בדמות תאורת לד משדרת יוקרה.
דבר אחרון שיש לזכור הוא שתאורה מוצלחת, מבוססת על השילוב הנכון של גופי תאורה שונים בחלל, תאורה מרכזית בשילוב עם תאורה אזורית ונקודתית, משחק של אור וצל המאפשר אין ספור שילובים ויצירת סוגי אווירה שונים. תאורה מוצלחת ונכונה צריכה להאדיר את התפקוד, את האנשים ואת האוכל, מעל הכל. 

 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: