התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

תקן בטיחות פוטוביולוגי

אם פעם בני האדם היו חשופים רק לאור השמש או לאור שהגיע ממקורות אש כגון מדורות ונרות, כיום אנו חיים בעולם בו קיים ריבוי של מקורות אור בסביבת הבית ומחוצה לו. לא תמיד ברור מה בטיחותי ומה יכול אולי לגרום לנזקים לאורך זמן. בישראל, המדינה שומרת על אזרחיה ומיישמת תקינה בנושאים רבים, וגם תקן לבטיחות פוטוביולוגית. מעוניינים להבין מה תקן זה מגדיר, כיצד הוא מיושם בישראל ומהן סוגי הקרינה בתאורה ביתית? מאמר זה יאיר את עיניכם.

סוגי קרינה בתאורה ביתית

אולי לא ידעתם, אבל אור הוא למעשה אנרגיה שמתפשטת בצורת גלים בספקטרום אלקטרומגנטי. תאורה ביתית יכולה לכלול סוגים שונים של קרינה:
  • קרינה אולטרה סגולית
  • קרינה אינפרא אדומה
  • קרינת X (המוכרת כאנטגן)
  • קרינת גמא
ההבדל בין סוגי הקרינה, מלבד יכולת הנזק הפוטנציאלית שלהן, הוא אורך הגל האלקטרומגנטי. טווח האור הנראה לעין האדם נמצא בין קרינה אולטרה סגולית לבין קרינה אינפרא אדומה. 
אם קרינה איננה נראית לעין, היא בהחלט יכולה להיות קיימת באור ולכן יש חשיבות מאוד גדולה לתקן כך שנוכל להיות בטוחים וסמוכים כי התאורה הביתית שלנו לא תזיק לבריאות שלנו או שלפחות הנזק האפשרי יהיה קטן ככל הניתן.  

מהו תקן בטיחות פוטוביולוגי וכיצד הוא מיושם

תקן ישראלי 62471, בטיחות פוטוביולוגית של נורות ושל מערכות תאורה, קובע בדיוק את גבולות החשיפה לגורמי הסיכון של הקרינה המגיעה ממקור האור. התקן קובע הנחיות מדויקות, כמדריך טכני עבור יצרני מערכות תאורה, וכולל דרישות סימון מוצרים, הקצאת אמצעי בטיחות ועוד.
התקן מחלק את סוגי התאורה בהתאם לסכנות שלהן, זמן חשיפה, עוצמת הארה ומרחק ממקור התאורה. קיימות 4 קבוצות סיכון:
  • ללא סיכון: לא קיים סיכון פוטוביולוגי עם שימוש בתאורה ביתית RG0
  • סיכון נמוך: אין סיכון פוטוביולוגי בשימוש נורמלי בתאורה ביתית RG1
  • סיכון בינוני: התאורה הביתי לא נחשבת כסיכון לתגובה שלילית לקרינת האור או אי נוחות תרמית RG2
  • סיכון גבוה: סיכון פוטוביולוגי גם עם חשיפה רגעית RG3
*** חשוב לדעת: משרד הבריאות קובע כי בהתאם לידע המדעי הקיים כיום, השימוש בנורות לד למיניהן אינו מהווה כל סכנה לבריאות האדם.
 
למעשה, מחקרים רבים מעידים כי נורות לד בטוחות לא פחות מנורות ליבון או פלורסנט, כאשר היתרונות של לד על כל סוגי התאורה האחרים רבים וברורים, כולל חיסכון אנרגטי רב, חיי נורה ארוכים בהרבה, בטיחות (אין כלל קרינה מסוכנת או מזהמת, לא מכילה חומרים מסוכנים כגון כספית, עובדת על מתח חשמל נמוך של 12 וולט, לא פולטת חום). כמו כן, נורות לד לא פולטות כלל קרינה אינפרא אדומה ואולטרה סגולה. 
כיצרן כחול לבן וותיק ובעל מוניטין, בלקו לד כמובן חייבים בתקן בטיחות פוטוביולוגיות לשמירה על בריאותכם.
 
בלקו לד מקפידה על יישום התקן במלואו ומייצרת גופי תאורה העומדים בתקן 62471, כך שאתם יכולים להיות בטוחים ברכישה. 

 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: