התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

טעויות עיצוב תאורה

עיצוב תאורה מוצלח הוא לא דבר פשוט ומצריך ידע רב ובחירות נכונות הן מבחינת טכנלוגיית התאורה, העוצמה, הגוון, בחירת גופי תאורה נכונים וגם השילוב הנכון בין כל סוגי התאורההשונים ליצירת עיצוב אפקטיבי ומחמיא. אם אתם עומדים לפני רכישת תאורה או רק רוצים להבין יותר בתחום זה, המשיכו לקרוא ונפרוס בפניכם טיפים חשובים שיעזרו לכם להימנע מטעויות עיצוב תאורה.

עוצמת אור לא נכונה

לעוצמת האור יש כמובן תפקיד עיצובי בהארת החלל ופריטים שונים בו אך יש גם תפקיד לאיפשור פעילות בחלל. כלומר, עוצמת התאורה צריכה להיות גם תואמת את השימוש הרצוי בחדר. בעוצמת התאורה אנו נשלוט באמצעות בחירת נורה מתאימה ובאפשרות עמעום התאורה (אם טכנולוגיית התאורה מאפשרת זאת). בעבר התרגלנו לחשוב על עוצמת תאורה ביחס לצריכת הנורה - וואטים, אך כיום עם תאורת הלד החסכונית, מדד זה כבר לא מאפשר לנו למדוד את עוצמת התאורה. לכן הדרך הנכונה כיום למדוד עוצמת תאורה היא בעזרת מדד LUMENS שמבטא את כמות האור הנראה לעין הנפלט על ידי מקור האור. מדד זה רשום כמספר על אריזת הנורה, וככל שהוא גדול יותר כך עוצמת האור חזקה יותר. מדד נוסף שהוא חשוב בנושא עיצוב תאורה הוא זה שמודד את כושר התפשטות האור על פני השטח ממקור תאורה. מדד זה נקרה LUX וניתן למדידה בעזרת מכשיר מודד LUX. טעות שכיחה היא בחירה של נורה בעוצמה נמוכה מדי במקומות בהם יש דווקא צורך בתאורה חזקה ולהיפך. עוצמת תאורה לא מתאימה לא רק תקלקל את התמונה העיצובית בבית אבל גם תפריע לניהול חיים תקינים. הטעות זו לרוב באה לביטוי כאשר רוכשים כמות נורות דומות לפיזור בכל הבית מבלי לתת מחשבה לצרכי התאורה של כל חדר או חלל. 

בחירת גוון אור לא נכון

טווח גווני האור (לא מדובר כאן בצבע התאורה כמו לדוגמה תאורה ירוקה, כחולה וכדומה) נע מאור קר בגוון לבן כחלחל עד חם בגוון לבן אדמדם. גוון האור נמדד ב KELVIN (או K בקצרה), ומופיע על אריזת הנורה. אור בגוון קר (מעל 4700K) משרה אווירה דינמית, מעוררת, המאירה פרטים קטנים בצורה חדה ולכן מתאימה יותר למקומות עבודה, מטבח, חדר המשמש כמשרד, חניון וכדומה. אור גוון חם (נע בין 2700-3500K) משרה אווירה של נינוחות, הירדמות, רוגע וכן הוא גם מחמיא יותר לפנים ואוכל ולכן מתאים לשימוש בפינת אוכל, סלון, חדרי שינה וכדומה. תאורה ניטרלית תהיה באזור ה 4000K. שימו לב כי כאן, ככל שהמספר גדול יותר, כך התאורה קרה יותר ולא ההיפך. טעות נפוצה היא בחירה של גוון אור שלא מתאים לצורך, למשל תאורה קרה מעל פינת האוכל תציג פני היושבים מסביבה באור חיוור ולא מחמיא והאוכל יראה פחות טעים. בעבר טעות הייתה נפוצה מאוד אצל מי שחיפש דרך לחסוך בעלות התאורה בבית והתקין גופי תאורת פלורסנט בכל מקום, המספקים תאורה קרה. כיום ניתן ליהנות גם מחיסכון בעלויות חשמל ועדיין לבחור בגוון תאורה מתאים לכל מקום ומקום בלי חשש מטעויות עם תאורת לד.

בחירת גוף תאורה שאינו מתאים לחלל

גם בחירת גוף תאורה יכולה להיות מוטעית. לא כל גוף תאורה מתאים לכל מקום! בבחירת גוף התאורה הנכון יש להתחשב בפרמטרים שונים, גובה התקרה, מרחק בין גוף התאורה לבין שטח להארה (למשל תאורה תלויה מעל שולחן), מיקום גוף התאורה שלא יפריע למעבר אנשים, שגוף התאורה יאפשר הארה מספקת ביחס לחלל (לעיתים צריך לפזר מספר גופי תאורה ולא רק אחד מרכזי).
ככלל עדיף לחלק את התאורה בעזרת גופי תאורה שונים ומפוזרים מאשר לבחור בגוף אחד גדול כאשר מדברים על גופי תאורה רגילים. עם גופי תאורת לד לינאריים ניתן לכסות שטחים גדולים מאוד מבלי להכביד על העיצוב מאחר והגופים עצמם יכולים להיות דקיקים ביותר כך שלא יעמיסו על העיצוב אבל יספקו הארה מושלמת לכל החלל. כמו כן חשוב לתת מחשבה בנושא צריכת החשמל של גופי התאורה, כלומר אילו נורות ניתן להרכיב בגוף התאורה ומהן ההשלכות לגבי עלויות צריכה. טעות נפוצה היא לבחור באותם גופי תאורה לכל הבית, כי זה פשוט ומהיר יותר (בהרבה מקרים בחירת גוף התאורה נעשית כמחשבה אחרונה). חשוב לוודא כי גוף התאורה מתאים לשימוש, עוצמה, גודל החלל ולבחור בגופים שונים לכל מקום על מנת להגיע לתוצאה של תאורה אופטימלית.

בחירת טכנולוגיית תאורה לא מתאימה

גופים רגילים (נורות להט, הלוגן וכדומה) זוללות לא מעט חשמל והן לא כל כך אפקטיביות. לעומת זאת, תאורת לד תקטין באופן משמעותי ביותר את הצריכה שלכם (היא יכולה לחלק את הצריכה ב-10) עם תכונות הארה טובות בהרבה. תאורת לד גם אינה פולטת חום (ניתן אפילו להתקין אותן בקרבת עץ למשל), בעלת עוצמה חזקה ביותר שניתנת לעמעום, אינה מכילה חומרים רעילים שעשויים להיפלט לחלל, אינה מקרינה, קיימת בכל גוון אור ועוצמה רצויה, אינה מצריכה שימוש בגופי תאורה ענקיים ובולטים להארה טובה בחללים גדולים, יכולה להיטמע בתוך קירות, רצפות, מעקות, מבני פרגולה ועוד, מבלי לבזבז מקום יקר או לבלוט. בנוסף,, תאורת לד מאוד בטיחותית מאחר והיא פועלת על מתח נמוך כך שניתן גם להשתמש בה במקומות רטובים כמו חדרי רחצה ואפילו בגינה. קיים כיום מבחר רחב ביותר של גופי תאורת לד לבחירה שלבטח יתאימו לעיצוב הרצוי. כדאי לזכור שתאורת לד כיום מאפשרת לכם להשתחרר מגופי תאורה גדולים שהיו פעם הכרח כדי לקבל תאורה חזקה. עם תאורת לד אפשר ורצוי לבחור בגופי תאורה מינמליסטיים אשר מפנים את הבמה לאור עצמו ומאפשר לכם בעזרת שילובים שונים להגיע לרמות עיצוב שלא היו פעם אפשריים. 
 
בכל נושא תאורה, כדאי לקבל ייעוץ תאורה. קל לטעות וההשלכות יכולות להיות קריטיות. 
 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: