התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

תאורה לחדר רחצה

חדר הרחצה הוא אחד החדרים המרכזיים בבית בימינו. חדר זה ממלא תפקידים הרבה מעבר לצורך הבסיסי ברחצה והיגיינה - הוא גם מקום מפלט לרגיעה וגם אזור נוח לאיפור, שיער וטיפוח. למרות השימושים הרבים, בהרבה מקרים נושא התאורה בחדר הרחצה אינו מקבל התייחסות מספקת. תכנון ובחירה נכונים של תאורה לחדר הרחצה הם אלה שיקבעו את רמת ההנאה שלכם בשימוש בחדר. תאורה לא מוצלחת או כזו שאינה ממלאת את תפקידה, לא תאפשר לכם ליהנות מהחדר כפי שחלמתם. זה לא אומר שאם החדר כבר קיים, אין אפשרות לשפר ואפילו לשדרג בצורה משמעותית ביותר את התאורה ובכך חוויית השימוש שלכם.

האם אפשר להתקין כל גוף תאורה בחדר הרחצה?

ממש לא. חדר הרחצה נחשב לחדר רטוב, מה שאומר שהוא מקום בו קיימת לחות רבה ואף התזות מים, כך שקיימת סכנת התחשמלות באם תתקינו בטעות גופי תאורה שאינם מתאימים לשימוש בחדרים מסוג זה. חד משמעית - על גוף התאורה להיות אטום למים.
מעבר לגוף התאורה עצמו, חשוב להקפיד על פיזור נקודות חשמל (כולל כאלה לתאורה) בהתאם לחוק. חשמלאי מוסמך יכיר את החוק המתאר אזורים שונים בחדר הרחצה ומגדיר מה מותר ומה אסור מבחינת חשמל. למשל חל איסור התקנת כל ציוד חשמלי בכל מקום בהם יכולים להיות מים, כמו אגנית מקלחת או אמבטיה. הקרבה למים תכתיב את עד כמה מוגנים צריכים להיות התקני החשמל, למשל הגנת מפני סילון מים (תקן IPX5X) בקרבה המיידית של אמבטיה עד התקרה ומוגן התזה מעבר לכך (תקן IPX4X). אין זה המקום להיכנס לכל פרטי החוק אך חשוב לוודא כי אתם בוחרים בגופי תאורה בהתאם למיקומם בחדר הרחצה. תמיד מומלץ להתייעץ עם מומחה תאורה או חשמלאי. מבחינה בטיחותית, וכמו כן, מומלץ לבחור בגופי תאורת לד שהם מופעלים על מתח חשמל נמוך. 

סוגי תאורה לחדר רחצה

כמו בכל חדר בבית, גם בחדר הרחצה התאורה מתחלקת  ל-3 סוגים עיקריים:
  • תאורה מרכזית שתפקידה לספק הארה כללית וחזקה לכל החדר. תאורה מרכזית בדרך כלל ממוקמת במרכז התקרה בחדר אבל ניתן גם לבחור באופציות אחרות כמו תאורה שקועה היקפית, פסי תאורה לינאריים, תאורה נסתרת וכדומה, כל עוד עוצמת התאורה המתקבלת מספיקה להארת כל החדר בצורה טובה. 
  • תאורה אזורית: התאורה האזורית באה לספק פתרון לאזורים שונים בחדר שלא מקבלים תאורה טובה דיה על ידי התאורה המרכזית ומאפשרת גם שימוש בה ללא הדלקת התאורה המרכזית. למשל באזור הכיורים והמראה, חשוב שתהיה תאורה נוספת. באופן טבעי כאשר עומדים ליד הכיור והתאורה המרכזית נמצאת מעל ומאחור, נוצר צל לפנים, דבר שמקשה על ביצוע כל פעולה באזור זה. לכן תאורה אזורית ממוקמת נכונה תבטל את האפשרות של היווצרות של צל ותאפשר לכם לעשות שימוש יעיל בכל אזור ואזור בחדר. 
  • תאורת הדגשה: תפקידה היא להעצים את העיצוב בחדר בעזרת הבלטה של פריטים שונים. למשל אם יש לכם עציץ יפה בחדר, תאורת הדגשה בצבע ירוק תעצים את הצבע הטבעי של העציץ ותהפוך אותו לנקודת עניין חזקה בחדר. 

תאורה מומלצת לחדר רחצה

חדר רחצה הוא חדר שלרוב רוצים להרגיש מרגוע לכן חשוב לבחור בעוצמת תאורה נכונה בגוון הנכון. תאורה קרה (לבן בוהק) משדרת ערנות ולא מרגוע וכן לא מחמיאה לאנשים. מקומה של תאורה קרה הוא לא בחדר רחצה, שם תעדיפו תאורה בגוון חמים יותר. חדרי רחצה הם בדרך כלל קטנים יחסית, ולכן מומלץ להימנע מגופי תאורה בולטים מדי, תלויים נמוך או גדולים מדי (אלא אם חדר האמבטיה הוא גדול מימדים במיוחד, וגם אז - לא צריך להגזים). כדאי לבחור בגופי תאורה מינימליסטים, כאלה שלא מושכים תשומת לב אליהם אבל מספקים תאורה טובה. אפשר אפילו לבחור בגופי תאורה מוסתרים או שקועים בקו אפס עם התקרה או הקיר למראה נקי ומושלם. תאורת לד מאוד מתאימה לכך מאחר והנורות עצמן הן קטנת מימדים וניתן להשתמש בהן בגופי תאורה צרים מאוד וכך להסתיר את גוף התאורה וליהנות רק מהאור הנפלט מהן. תאורת לד גם לא פולטת חום, לא מכילה חומרים רעילים ומספקת תאורה חזקה בגוונים שונים עם אפשרות חיבור ושליטה דרך עמעם. 

תאורה חסכונית לחדר רחצה

נכון שהתאורה בחדר הרחצה אינה דולקת 24 שעות ביממה אך אם אתם בעלי משפחה עם ילדים, השימוש בחדר הרחצה יכול בקלות להיות אינטנסיבי ולאורך שעות רבות כל יום. אין סיבה לכן, לפסוח על חדר הרחצה כאשר אתם בוחרים גופי תאורה ומעוניינים בעלויות צריכת חשמל נמוכות. התאורה החסכונית ביותר שמתאימה לשימוש בחדר האמבטיה היא תאורת לד. צריכת נורת לד היא כעשירית מזו של נורה רגילה כך שגם אם היא תפעל שעות רבות, העלות הסופית בחשבון החשמל שלכם תהיה נמוכה באופן יחסי. לתאורת לד יתרונות נוספים רבים כפי שראינו קודם אך היא מאריכה חיים הרבה יותר מכל נורה אחרת (סביב 50,000 שעות עבודה) וחייו אינם מושפעים כלל מכמות ההדלקות והכיבויים. מאחר ונורות לד לא פולטות חום לסביבה, יהיה הרבה יותר נעים בחדר הרחצה. הגודל הקטן של נורות הלד מאפשר גם הטמעה לתוך ארונות, מגירות וכדומה כך שגם יהיה קל למצוא את החפצים והתמרוקים בתוכם. 

 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: