התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

הוספת תאורה לחדר - איך עושים את זה נכון

ישנן לא מעט סיבות טובות למה כדאי להוסיף תאורה בחדר - אולי לטובת העיצוב, אולי להוספת תאורה באזורים שונים בחדר שלא מוארים דיים, אולי רוצים להשתמש בחדר לצרכים שונים והתאורה אינה מאפשרת זאת... לא משנה מהי הסיבה, כדאי לדעת איך לעשות זאת נכון כדי שתשיגו את התוצאה הרצויה.

שדרוג תאורה קיימת בחדר

הדרך הקלה ביותר להוסיף תאורה בחדר היא שדרוג תאורה קיימת. במקרה זה משתמשים בתשתיות ונקודות תאורה קיימות ורק מחליפים את גופי התאורה ואת הנורות. בדרך זו ניתן לשנות לחלוטין את האווירה בחדר על ידי בחירת גופי תאורה מעוצבים וגם לשפר את התאורה הקיימת. למשל אם התאורה הקיימת בגוון אור שאינו מתאים לחדר, שדרוג לנורות בעלות גוון אחר יספק את הפתרון הרצוי. לפני שאתם משדרגים את התאורה בחדר חשוב לתת את הדעת לגבי מספר דברים:
  • גודל החדר ומיקום כל נקודות התאורה. האם הנקודות הקיימות מספיקות ומאפשרות להשיג את המטרה שלכם?
  • חשבו על השימושים השונים בחדר ואיזו תאורה (מעבר לעיצוב התאורה עצמה) צריך בחדר. למשל אם מדובר בחדר ילדים, קרוב לוודאי שיהיה צורך בפתרון תאורה ללילה, לשעות בהן הילדים משחקים בחדר, זמנים בהם הם לומדים ועוד. כלומר קיימים צרכים משתנים בחדר, והתאורה בה תבחרו חייבת לספק ולמלא את כולם. אם בחרתם רק בתאורה נעימה וחלשה בחדר, יהיה קשה לבצע פעילויות אחרות מלבד מנוחה בחדר…
  • יש לחלק את התאורה בחדר על פי תאורה מרכזית שתפקידה לספק הארה כללית, תאורה אזורית שתפקידה לספק תוספת תאורה באזורים שונים בחדר (אזור שולחן, ספה, מיטה ועוד) ותאורת הדגשה שתפקידה העיקרי לספק תוספת תאורה להעמקת העיצוב בחדר, למשל הדגשה של רהיט מסוים, תמונה, פריט אומנותי ועוד. 
  • איזה סוג תאורה יכול לספק לכם את התוצאה הרצויה. האם נורות ליבון רגילות, פלורצנט או לד יוכלו לספק את כל הצרכים? נורות ליבון ופלורצנט מספקות גווני אור מאוד ברורים. לעומת זאת ניתן להשיג נורות לד בכל גוון אור רצוי ואפילו בצבעים שונים. האם ניתן להשתמש בעמעם עם התאורה? האם ניתן לחבר את התאורה למערכת בית חכם?
אמנם שדרוג תאורה בחדר נשמע כמו מטלה פשוטה למדי אך עיצוב תאורה מצריך ידע והבנה וזהו לא רק עניין של החלפת גוף תאורה בגלל אופנה שהתחלפה או טעם שהשתנה. שילוב תאורות שונות, בגוונים שונים, עוצמות שונות, מיקומים שונים, גבהים שונים ועוד, אם נעשים בצורה נכונה יספקו תוצאה מעולה. אפשר לטעות בקלות ולכן מומלץ להתייעץ תמיד עם מומחי תאורה.

הוספת נקודות תאורה בחדר

ישנם חדרים בהם הנקודות הקיימות בחדר אינן מספיקות (זאת טעות שכיחה בשיפוץ או בניה כאשר מנסים לחסוך בעלויות מסתפקים במספר נקודות מינימלי בחדר). הוספת נקודות חשמל יכולה לערב עבודות בנייה אם יש צורך בחציבות וכמובן שיהיה גם צורך בחשמלאי על מנת להעביר כבלי חשמל ולחברם. יחד עם זאת, אם למשל קיימת תקרת גבס בחדר, הוספת תאורה בתקרה יהיה פשוט הרבה יותר מאחר וניתן להשחיל חוטי חשמל בקלות יחסית. לפני שאתם מחליטים על מיקום הנקודות הנוספות, חשוב להתייעץ עם מומחי תאורה שיוכלו לסייע לכם בקביעת המיקומים הנכונים על פי הצרכים שלכם. 

פיזור תאורה נכון בחדר

תאורה אפקטיבית תעשה לכם חיים קלים, תוכלו להשתמש בחדר בצורה אופטימלית וגם להחמיא ואף לשנות את העיצוב בחדר בלחיצת כפתור. תאורה לא אפקטיבית תגרום לאזורי צל לא רצויים, לאי יכולת להשתמש בחדר בצורה טובה עד אפילו עגמת נפש, עייפות מיותרת, חוסר רצון לשהות בחדר ובעיות בטיחות. למשל צל באזור העבודה במטבח הוא דבר מסוכן כאשר משתמשים בסכינים חדות להכנת האוכל. 
תאורה מרכזית: כשמה היא, ממוקמת במרכז התקרה, ומספקת הארה כללית לחדר.  במקרים מסוימים יהיה צורך בכמה נקודות מרכזיות, אם החדר גדול מאוד או בעל צורה שאינה מרובעת. כאשר מחליטים על מיקום התאורה חשוב לקחת בחשבון את החדר עם הרהיטים בתוכו ואזורי מעבר בחדר. למשל בחדר שינה קטן בו יש ארונות קיר, מרכז החדר יהיה לא ייחשב לפי גודל החדר ברוטו אלא לפי המרחקים נטו בפועל כך שהתאורה תהיה ממוקמת באמת במרכז החדר. ארון קיר יכול להיות בעומק 60-80 ס"מ, דבר שהוא משמעותי מאוד בחדר של 3X3 מ"ר למשל. 
תאורה אזורית: תאורה מרכזית לא יכולה לבדה לספק את כל צרכי התאורה בחדר ולכן חשוב לתכנן גם תאורה אזורית. למשל מעל שולחן עבודה (אם תהיה רק תאורה מרכזית, אז כאשר תשבו ליד השולחן היא תהיה מעליכם או מאחוריכם, דבר שיצור צל על שולחן העבודה). חשבו על כל האזורים בחדר שצריכים טיפול תאורה אזורית על פי שימוש, מיקום, פעילות וכמובן גם עיצוב רצוי. 
תאורת הדגשה: מטרת תאורה ההדגשה היא לחזק ולהבליט עצמים שונים בחדר בעזרת תאורה. רוצים להבליט ספה? אפשר להתקין תאורת הדגשה מתחת לספה כדי להקנות לה מראה מרחף ולמשוך את העין אליה.

בחירה בתאורה חסכונית ואיכותית לחדר

בעת הוספת תאורה או שדרוג שלה, חשוב גם להשקיע מחשבה באיכות התאורה והחיסכון האנרגטי. כיום פתרון בדמות של תאורת לד מספק מענה כולל לכל צרכי התאורה, תאורה חזקה, תאורה שאפשר לחבר לעמעם ולמערכת בית חכם, תאורה חסכונית ביותר (כ-10% מצריכת תאורה רגילה), תאורה שאינה מכילה או פולטת חומרים מסוכנים כמו כספית או קרני UV מזיקות, ותאורה שאינה מחממת כך שהיא גם בטוחה. תאורת לד לעיתים עדיין יקרה יותר לרכישה (ההפרשים מצטמצמים עם הזמן ואימוץ הטכנולוגיה) אך עלות זו מתבטלת במהרה והופכת לחיסכון של ממש בזכות הצריכה המאוד נמוכה שלה. תאורת לד גם מתאימה לשימוש חיצוני ובזכות הגודל הפיזי הקטן של הנורות, ניתן אפילו בקלות להסתיר אותה בכל מקום רצוי. למשל קיימים פסי לד דקים וצרים ביותר שניתן להדביק מתחת לארונות עליונים במטבח, בתוך ארונות, מגירות, מאחורי תמונות, מתחת לספות או מיטות, סביב דלתות ומעברים ועוד. תאורת לד מוצעת בכל תצורה אפשרית עם גופי תאורה שונים ומעוצבים, עשויים חומרים שונים. נורות לד מוצעות בגווני אור שונים (מקר לחם), צבעים שונים (לבן, אדום, כחול, ירוק ועוד) ועוצמות שונות כך שאין מקום בו לא תוכלו לשלב תאורת לד. להחליף לתאורת לד זה דבר מאוד פשוט, מנתקים את התאורה הקיימת ומחברים במקומה את תאורת הלד החדשה.
 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: