התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

איך לתכנן נכון את התאורה בבית

הימים בהם היינו מסתפקים בנקודת תאורה אחת במרכז התקרה בכל חדר מזמן עברו. כיום נושא התאורה בבית מצריך תכנון מדויק, ובמיוחד עבור מי שמעוניין בתאורה שהיא גם יעילה, חסכונית, בטוחה ושהיא חלק בלתי נפרד מההצהרה העיצובית של הבית. אם פעם הבחירה הייתה בין נורת ליבון, נורת פלורסנט או הלוגן, כיום קיימים פתרונות הרבה יותר מתקדמים אשר נותנים מענה מלא לכל הדרישות שהוזכרו מעלה.
אז איך מתכננים תאורה לבית בצורה נכונה? ריכזנו עבורכם מספר נקודות והמלצות. בכל מקרה רצוי ומומלץ לפנות לקבלת ייעוץ תאורה על מנת לוודא כי התכנון שלכם לא לוקה בחסר ואכן עונה על כל הצרכים. בבלקו לד, תוכלו לקבל ייעוץ מקצועי בו במקום וכן ניתן להזמין יועץ תאורה אליכם הביתה או למשרד. 

תכנון תאורה לפי סוג החלל בבית

אחד הדברים המשפיעים על תכנון התאורה הוא סוג החלל להארה. בבית קיימים חללים שונים בעלי תפקודים שונים למדי. למשל, צרכי התאורה יהיו שונים בחדר עבודה מאלו של חדר השינה. בחדר העבודה נהייה מעוניינים בתאורה חזקה בגוון הנוטה לקר אשר משרה אווירת ערנות ומדגיש את הפרטים הקטנים ביותר. לעומת זאת, בחדר השינה נהיה מעוניינים יותר בתאורה נעימה בגוון הנוטה לחם, המשרה אווירה של רוגע ונינוחות.
עד כאן נשמע פשוט, אבל כיום ברוב הבתים, החללים השונים יכולים למלא תפקידים רבים. אם נחזור לדוגמה של חדר השינה, לעיתים הוא ישמש גם כחדר עבודה או חדר הלבשה בו גם יש איזור למטרות איפור. מכאן, ניתן להבין כי לא רק סוג החלל משפיע על תכנון התאורה בכל חלל וחלל אלא שיש לחשוב היטב על סוגי הפעילויות השונים אותם אתם מעוניינים לבצע בכל אחד מהם, על מנת לתכנן את התאורה בצורה נכונה. השורה התחתונה היא שלרוב נצטרך כמה סוגי תאורה בכל חלל על מנת לאפשר את ביצוע הפעילויות כפי שרצינו. למעשה, זאת אומרת שיש לתכנן נקודות תאורה שונות ומגוונות בהתאם לצרכים בכל חדר וחדר. על סוגי התאורה המומלצים לכל חלל וחלל תוכלו לקרוא במאמרים השונים במגזין שלנו. 

תכנון תאורה לפי גודל חדר

גודל החדר גם הוא משפיע על תכנון התאורה. לכל גוף תאורה ולכל סוג נורה, יש כושר הארה נתון. כלומר - הם מסוגלים להאיר בצורה אפקטיבית מרחב קבוע מראש על ידי נתוני ההארה שלהם. קביעת סוג התאורה, חוזק התאורה, גוון וכדומה גם מושפעת מסוג החלל, כפי שראינו לעיל, אבל בנוסף היא נקבעת גם על ידי גודל החדר. באופן כללי, ככל שהחדר גדול יותר, כך נצטרך לבחור ככל הנראה בתאורה המתאימה לגודל הנתון, זאת אומרת שצריך לבחור בנורה חזקה יותר להארה כללית של חדר גדול יותר, או שיש צורך בפיזור נקודות תאורה כללית נוספות בחדר, למשל 2 או שלוש נקודות הארה מרכזיות בתקרה על מנת לתת כיסוי תאורה הולם לכל גודלו. זכרו כי תאורה שאינה מתאימה לגודל החדר פשוט לא תספק הארה שתענה על הצורך. ישנן נוסחאות איתן ניתן לחשב את כמות התאורה, חוזק התאורה הדרוש לפי גודל החדר במטר רבוע.  

תכנון תאורה בבית לפי עיצוב

בימים עברו, אולי הושקע כסף בנברשת המרכזית שבסלון, אך שאר החדרים קיבלו פחות התייחסות. כיום התאורה היא כבר חלק בלתי נפרד מעיצוב הבית, ומעיצוב כל חלל וחלל בבית. בזכות ההתקדמות הטכנולוגית, תאורה כיום מסוגלת לספק אווירה עיצובית ברורה, יכולה להשפיע על הצבע בחלל ועוד. כבר לא צריכים להסתפק בתאורה בגוון אחיד. למשל במקום לצבוע את קירות הבית בצבע מסויים ולהאיר בעזרת תאורה "לבנה", ניתן, בעזרת תאורת לד משנה גוון, לשנות את הצבע של הקירות בלחיצת כפתור וכך לשנות את העיצוב ואת האווירה על פי הרצוי לנו. ניתן גם להדגיש אזורים שונים בבית בעזרת תאורה, למשל אזור עם עציץ גדול, ניתן להדגיש ולחזק בעזרת תאורה בגוון ירוק. היופי שבתאורה כיום הוא בכך שבאמת השמים הם הגבול ושכבר לא צריך להסתפק בעיצוב קבוע ואחיד. עם תכנון נכון, אפשר לשנות ברגע את כל העיצוב בחדר מסויים. ניתן אפילו לחבר את התאורה למערכת בית חכם ולקבוע מראש שילובי תאורה שונים הניתנים לבחירה מתפריט תאורה בשלט. 

תכנון תאורה חסכונית

נראה כי כל שילובי התאורה שהזכרנו לעיל, על מנת להתאים לגודל, צורה ועיצוב כל חלל בבית יהיה יקר בצריכת חשמל, אבל לשמחתנו אין הדבר נכון כלל. בזכות טכנולוגיית תאורת הלד, אפשר לשכוח מחשבונות חשמל מנופחים בגלל תאורה הזוללת חשמל. תאורת לד היא מאוד חסכונית, וצורכת רק כעשירית מצריכתה של נורה רגילה. אם בעבר היינו מודאגים מזה שתאורה בבית דולקת לאורך זמן, עם תאורת לד אפשר לשכוח מהדאגות, אפשר להפעיל אותן שעות רבות ועדיין זה לא יגיע לעלויות של הדלקת נורות רגילות. החיסכון גם מתבטא באורך חיים של בערך פי חמישה לעומת נורה רגילה. המשמעות היא שלא נצטרך לקנות ולהחליף נורות לעיתים קרובות, הן יחזיקו ויעבדו הרבה יותר זמן. בנוסף, תאורת לד אינה מחממת, דבר שתורם מאוד לבטיחות אך גם משפיע באופן עקיף בחיסכון בעלויות מיזוג בבית מאחר והתאורה אינה מחממת את החלל. דבר אחרון ולא פחות חשוב, תאורת לד, בנוסף לכך שהיא מאוד יעילה, גם מאוד ידידותית לנו ולסביבה. היא אינה מכילה חומרים מסוכנים ורעילים (כמו כספית בפלורצנטים) ואינה פולטת קרני אור מסוכנים. כל אלה הופכים את תאורת הלד לבחירה החכמה ביותר לתאורה בבית.
 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: