התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

מה עדיף - תאורה חמה או תאורה קרה

לבחירת תאורה נכונה יש השלכות רבות, בעיצוב, אפקטיביות התאורה, השפעת התאורה על התפקוד בחלל, על האווירה הנוצרת ממנה, על עלויות תפעול כגון חשמל ועוד. המבחר הרב של האפשרויות כיום מאפשר בחירה מדויקת של גופי תאורה הנובעת מתוך צרכים ברורים ולכן במאמר זה נתרכז בנושא החשוב של צבע האור או גוון האור כדי לסייע לכם בחירה הטובה ביותר.

מהי תאורה חמה?

לא מדובר כאן בתאורה מחממת אלא בתאורה המשדרת אור בגוון חם, המדמה את אור השמש. איך נמדד גוון האור של תאורה? פיסיקאי בשם לורד קלווין ממוצא אירי-סקוטי המציא דרך למדוד טמפרטורה של אור ועל שמו עד היום משתמשים במדד קלווין - KELVIN להגדרת גוון התאורה (ניתן למצוא מדד זה בדרך כלל על גבי אריזת הנורה). טווח המדד של גווני התאורה נע בין כ- 2000K לכ- 6500K כאשר ככל שהמספר קטן יותר כך גוון או טמפרטורת האור חם יותר. תאורה חמה תהיה בין 2700K ל-3500K. תאורה חמה מומלצת ביותר בבית ובחללים בהם מעוניינים באווירה רגועה. תאורה חמה גם מחמיאה יותר לפנים של אנשים, לאוכל, לצמחים וכדומה. 

מהי תאורה קרה?

לעומת התאורה החמה, תאורה קרה תהיה כל תאורה עם מדד העולה על 4000K. את התאורה הקרה נראה בשימוש יותר במשרדים, מקומות עבודה ומפעלים מאחר והיא מייצרת אווירה של ערנות. בבית בדרך כלל נהוג להשתמש בתאורה קרה בחדר המשמש כמשרד או כחדר עבודה כלשהו, בחניה וכדומה. תאורה קרה תהיה בגוון לבן-כחול והיא מדמה אור יום רגיל. 

מתי עדיף להשתמש בתאורה חמה?

אם אתם מעוניינים באווירה רגועה, בסלון, בחדר שינה ועוד, אז תאורה חמה היא הפתרון המתאים לכך. תאורה חמה תעזור לכם להירגע אחרי יום עבודה ותסייע לכם במעבר מערנות לשינה טובה. תאורה חמה גם מתאימה לאזור פינת האוכל מאחר וכמו שהיא מחמיאה לאנשים היא גם מחמיאה לצבעים של האוכל. תאורה חמה גם יוצרת אווירה רומנטית (היא קרובה בגוון שלה לזה של נרות למשל). המלצות של יועצי ומעצבי תאורה בדרך כלל יהיו על תאורה כמה שיותר חמה בגוון על מנת ליצור את האווירה הרצויה. 

מתי עדיף להשתמש בתאורה קרה?

בכל מקום בו נדרשת ערנות ותפוקה מעל הכל, חדר עבודה, חניה, משרד, מפעל, מטבח, בתוך ארונות ועוד, שם העדיפות היא לתאורה קרה יותר. תאורה קרה תשטוף את הסביבה באור חזק ומאפשרת גם לראות פרטים באופן מדויק יותר. אם זאת קיימת נטיה בארצות חמות כמו ישראל להעדיף גוונים יותר קרים בבית גם מאחר ותאורה שכזו משרה אווירה קרה יותר. בחדרי שינה לדוגמה מומלץ לא לשים תאורה קרה כיוון שאלו אמורים להיות חדרים בהם נרגעים לגמרי.

תאורת לד חמה, קרה ומה שביניהן

תאורת לד כיום מהווה פתרון אידיאלי לתאורה הן בשימוש ביתי והן בשימוש מסחרי מאחר והיא מספקת תאורה חזקה, קיימת בגווני אור שונים וגם ישנן נורות שניתן לשלוט על גוון התאורה שלהן על מנת שתתאים לצרכים מסוימים או שעות שונות במהלך היום. תאורת לד גם נחשבת למקור אור נקי מאחר והיא אינה פולטת חום, אינה מכילה חומרים מסוכנים (כמו כספית הנמצאת בנורות פלורסנט) ובעלת צריכה נמוכה ביותר (כ-10% מזה של נורת ליבון) מה שהופך את התפעול שלה לזול מאוד באופן יחסי לאפשרויות האחרות. תאורת לד מספקת גם כמות שעות עבודה גדולה ביותר (כ-50,000 שעות), אינה מרצדת ואינה מושפעת מכמות הדלקות וכיבויים. תאורת זו גם ניתנת לשליטה על ידי עמעם וניתנת לחיבור למערכת בית חכם לשליטה קלה על כל תאורת הבית, כולל העוצמה, הגוון ועוד, וכל זאת בלחיצת כפתור בשלט או ממכשיר סלולרי, טאבלט וכדומה. 
עוד טיפ קטן: ניתן ורצוי לבחור בתערובת של גווני אור כך שתוכלו לשנות את האווירה במקום על פי הצורך - תוכלו ליצור אזורים רגועים וגם להבליט פריטים אחרים באותו אזור עם שילוב  של תאורה קרה וגם תאורה חמה. אין סיבה היום לא להשקיע קצת מחשבה בבחירת התאורה המתאימה ולהתפשר על תאורה פשוטה שלא תספק את הצרכים, האווירה ואת העיצוב הרצוי. בלקו לד מעמידה לרשותכם יועצי תאורה שישמחו לסייע לכם בבחירת שילובי התאורה הנכונים לבית ולעסק.

 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: