התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

3 רעיונות לשדרוג התאורה במטבח

אחד המאפיינים של הדירות והבתים המודרניים, הוא שילוב המטבח כחלק מהאזור המרכזי בבית. המטבח הוא כבר אינו חדר צדדי נסתר בו מתבצעות פעולות הבישול והאפייה, אלא הוא חלק בלתי נפרד מהמתחם הציבורי של הבית, ולעיתים קרובות הוא אף מרכז הבית.
זו אחת הסיבות שכאשר מעצבים מטבח, הוא צריך להתאים לרוח העיצוב בבית, כולל כל חלקיו – הארונות, מכשירי החשמל, התאורה, משטח העבודה ועוד. עיצוב מטבחים הוא אף מקצוע בפני עצמו, ונגריות המתמחות במטבחים כוללות בעבודה על המטבח גם עבודה של מעצב\ת מטבחים המלווים את הרוכשים ומייעצים להם בשלב קבלת הבחירות.
מאמר זה יעסוק בתחום התאורה למטבח, שכן זהו מרכיב חשוב – הן מבחינה עיצובית והן מבחינה פונקציונלית.

חשיבות התאורה במטבח

אזור המטבח הוא אזור עבודה. אפשר גם לשבת במטבח ולאכול אם קיים בו שולחן או בר, אבל רוב הזמן בישול ואפייה הן הפעולות שמתרחשות במטבח. לכן, התאורה חשובה מאוד – אנו זקוקים לאור חזק ואיכותי שיאיר לנו את השטח במקומות הנכונים (תלוי בצורת המטבח ובמיקומי הארונות ושאר האלמנטים).
גם אם אתם לא מתכננים מטבח חדש בקרוב, ורוצים לשדרג את המטבח הקיים, תוכלו לעשות זאת בעזרת תאורה נכונה:
  • גופי תאורה יכולים להאיר אזורים מוצלחים ולמשוך אליהם את העיניים, ובכך לחפות על אזורים פחות מוצלחים
  • גוף תאורה מרכזי יכול לשדרג את מראה המטבח ואת העיצוב הכללי שלו
  • ניתן להתקין תאורה בתוך ארונות בעייתיים ובכך להנגיש אותם ולהפכם לשימושיים יותר
 
 
 

אילו גופי תאורה כדאי שיהיו במטבח

בדרך כלל, ישנה תאורה כללית מרכזית הנותנת אור לרוב אזורי המטבח. מומלץ שתאורה זו תהיה עוצמתית ובגוון אור התואם את העיצוב. תאורה חזקה היא חשובה בגלל שתי סיבות עיקריות:
  1. לא תמיד ישנה תאורה טבעית טובה באזור המטבח (חלון קטן או חוסר בחלון)
  2. צורך בתאורה חזקה בשעות החשכה
בשנים האחרונות רואים תוספות של תאורה מתחת לארונות העליונים. זוהי תאורה המאירה היטב את שטחי העבודה ומסייעת למי שעוסק בפעילויות הבישול למיניהן. תאורה כזו היא פונקציונלית במיוחד כאשר משטח העבודה הוא בצבע כהה. עוד פונקציה של התאורה הזו היא אפשרות השארתה דולקת במהלך הלילה במידה ואתם רוצים מעט אור באזור מרכזי בבית, במיוחד אם לפעמים קמים בלילה כדי לשתות.
סוג מנורה נוסף שניתן למצוא במטבחים, וזו מופיעה בדרך כלל כאשר ישנה פינת אוכל קטנה במטבח, אי או בר. זוהי תאורה המאירה את אזור האכילה או אזור העבודה באי ומגדירה בעצם את השטח הזה.
לא חייבים אגב תאורה מרכזית, אם בחרתם בגופי תאורה קטנים יותר כאשר כל אחד מגדיר אזור אחר. במידה והחלטתם על מספר גופי תאורה קטנים יותר, וודאו שכאשר הם דולקים, יש ביניהם חפיפה טובה והם נותנים מספיק אור ביחד כך שלא ייווצרו חלקים חשוכים בין לבין.

גופי תאורה פנימיים במטבח

ניתן להוסיף תאורה פנימית לתוך ארונות המטבח שיסייעו במציאת החפצים השונים. אלו יכולים להיות גופי תאורה קטנים הממוקמים באחורי המגירה או הארון ומאירים אל החלל המרכזי של היחידה. יש צורך לתכנן את מיקומי גופי התאורה האלה מראש על מנת שיהיה מקום מאורגן ומוגן לכבלי החשמל, וכן מיקום ידוע מראש של שקעי החשמל בהתאמה למיקומי המנורות.
תאורה לפנים הארונות יכולה להאיר גם ויטרינות שקופות המציגות כלים יפים ומסודרים. במטבחים רבים משולבות זכוכיות והתאורה יכולה להדגיש את המקומות הללו. גם כאן יש צורך בתכנון מוקדם של מיקום המנורות ושקעי החשמל.
במידה ואתם רוצים להתקין מנורות פנימיות במטבח קיים, מומלץ להתייעץ עם חשמלאי מוסמך כדי שיסייע לכם בתכנון ואף בהתקנה.

איזה סוג מנורות כדאי להתקין במטבח

בגלל שהמטבח הוא אזור מרכזי בבית שעובד, כדאי לשקול התקנה של תאורה חסכונית כגון תאורת לד או תאורה פלורסנטית.
היתרונות המרכזיים של תאורת לד כבר ידועים לכולם והיא פופולרית מאוד בשנים האחרונות – זוהי תאורה חסכונית במיוחד וניתן למצוא אותה במגוון רחב מאוד של צורות ואופני הרכבה, שיתאימו לכל סגנון עיצובי. ניתן למצוא גופי תאורה תלויים, גופי תאורה שקועים (בגבס לדוגמה), ועוד. בגלל שהנורות קטנטנות גופי התאורה יכולים להיות דקיקים במיוחד ולהתאים לכל פינה או מקום שתבחרו.
גם תאורה פלורסנטית היא טובה, אך מבחינה עיצובית היא יותר מוגבלת, ולכן פחות פופולרית בתחום עיצוב הבית.

לסיכום – תאורה במטבח היא חלק בלתי נפרד מהעיצוב שלו ויש לתכנן את התאורה היטב כדי שתוכלו ליהנות מהעבודה במטבח ולנצל אותו בצורה הטובה ביותר. אל תקלו ראש במיקום המנורות והתייעצו עם אנשי מקצוע כדי לקבל החלטות מושכלות וטובות עבורכם.

למידע נוסף וייעוץ אישי התקשרו לטלפון 1-800-40-30-40 או השאירו פרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם.

 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: