התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

5 פתרונות לתכנון תאורה למטבח לשנת 2019

המטבח בבית הוא מקום עם צרכים תפקודיים וגם חווייתיים. תנאי התאורה הטבעיים לרוב לא יספקו פתרון הולם במהלך שעות היום, ובלילה כמובן שבלי תאורה מלאכותית לא יהיה ניתן לבשל או לאכול במטבח. כדי שהעבודה במטבח תהיה יעילה ושגם יהיה נעים לבלות בו, דרוש תכנון נכון של התאורה כך שהיא תאפשר גם תפקוד וגם בילוי בו בצורה אופטימלית. ריכזנו עבורכם 5 פתרונות תכנון תאורה למטבח עדכניים לשנת 2019.

1. להאיר את החלל באופן שווה 

המטבח מתחלק באופן טבעי למספר אזורים, אזור בישול, אזור הכנה, אזור שטיפה, אזורי אחסון ואזור בילוי או אכילה. לכל אחד מהאזורים יש צרכים מעט שונים מבחינת תאורה כך שחשוב לדאוג לכך שהתאורה תוכל לספק הארה מתאימה לכל האזורים יחדיו על ידי תאורה כללית, וגם בפרט על ידי תאורה נקודתית או אזורית. 
על מנת להשיג תאורה המאירה את החלל באופן שווה, כמובן תלוי בגודל אזור המטבח וצורתו, ניתן לבחור בגוף תאורה גדול ומרכזי, תלוי, צמוד תקרה או שקוע, המספק תאורה עוצמתית כזו שתכסה ותשטוף את כל רוב החלל באור. גוף תאורה מומלץ למשל הוא גוף תאורת לד שניתן להזמנה בכל אורך, כך שיתאים בדיוק לגודל המטבח שלכם. היתרונות של תאורת הלד טמונים בעוצמת האור החזקה שהוא יכול לספק, בחיסכון בחשמל שהוא מאפשר, בחיי עבודה של הנורות הארוכים ביותר ובכך שהוא אינו פולט חום, רעלנים או קרינה מסוכנת. במידה והחלל גדול במיוחד או בצורה כזו שגוף תאורה אחד יחיד לא יוכל לספק הארה אפקטיבית לכל האזורים, ניתן לפזר מספר גופי תאורה כך שכל החלל יקבל הארה אחידה. ניתן גם להשתמש בספוטים המותקנים בפסי צבירה, ננעצים בתוך מסילה ומאפשרים כוונון פרטני של כל ספוט וספוט.
 

2. להאיר את משטח העבודה והשיש באופן נפרד 

תאורה מרכזית מצויינת בכך שהיא מספקת הארה לכל חלל המטבח אבל כאשר עומדים במטבח ובמיוחד ליד משטח העבודה והשיש, סביר להניח שהתאורה המרכזית תהיה מעלינו ומאחורינו, כך שיווצר עליהם צל, דבר שלא רק מקשה על מלאכת הכנת האוכל אבל גם יכול להיות מסוכן למשל כאשר חותכים ירקות בעזרת סכין מטבח ולא רואים היטב. גם ארונות מטבח עליונים הנמצאים ברוב המטבחים בימינו יוצרים צל על משטח העבודה והשיש. פתרונות אפקטיביים ביותר הם שימוש בפרופיל לד פינתי המתחבר בין הקיר לחלק התחתון של הארונות העליונים ומספק הארה מצוינת למשטח העבודה. אפשרות נוספת לארונות עליונים היא פרופיל לד השקוע בתוך תחתית הארונות העליונים, קחו בחשבון כי במקרה זה תצטרכו לבקש מהנגר של המטבח לבצע הכנה להשקעת הפרופיל.

3. לוודא שיש תאורה גם מעל הכיריים 

כדי למנוע מצב בו התאורה המרכזית מייצרת צל מכם על הכיריים, שלא מאפשר לכם לראות את המזון המתבשל כמו שצריך, חשוב לתכנן תאורה גם מעל הכיריים. אם רכשתם קולט אדים, לרוב אלה מגיעים עם תאורה מובנית שתספק פתרון לבעיה. במקרים בהם תאורת קולט האדים אינה חזקה מספיק ואתם מעוניינים בהארה חזקה יותר, או שאין כלל קולט אדים (יש גם קולטים שקועים תקרתיים שאינם בעלי תאורת מובנית) כדאי לתכנן ולהוסיף תאורה על ידי מנורת קיר או ספוט המכוון למקום הרצוי.

4. תאורת לד למטבח באיכות CRI גבוהה

אם ברור שיש צורך בתאורה הולמת וחזקה דיה במטבח לשם תפקוד יעיל, ישנו מדד חשוב לא פחות שיש לקחת בחשבון כאשר אתם בוחרים את התאורה למטבח. מדד זה נקרא CRI, והוא בעצם מסמל את דיוק תפיסת הצבעים על ידי עין אנושית כתוצאה מהארה מסוימת. ה-CRI נמדד בערכים מ-0 עד 100 כאשר ככל שקבלת הצבעים על ידי ההארה תהיה מדויקת וטבעית יותר (כמו אור שמש), כך ערך המדד יהיה גבוה יותר. על מנת שגם האוכל שלכם יראה טוב על כל צבעיו וגם מעורר תיאבון, מומלץ לבחור בתאורה בעלת CRI של לפחות 90.

5. שימוש בתאורת לד במקום בתאורת הלוגן 

בשנים האחרונות, בזכות ההתפתחות הטכנולוגית ודרישה מוגברת של השוק, תאורת לד הפכה לבחירה המומלצת ביותר לבית בכלל ולמטבח בפרט. תאורת הלוגן מסוגלת לספק הארה חזקה אבל יש לה כמה חסרונות בולטים:
  • תאורת הלוגן זוללת חשמל - במקום כמו מטבח בו התאורה עובדת שעות רבות ביממה, יש לכך משמעות כלכלית שחשוב לקחת בחשבון.
  • אורך חיי נורת הלוגן הוא קצר יחסית - כ-2,000 עד 4,000 שעות בלבד
  • נורת הלוגן מייצרת חום רב, ובמקום כמו מטבח בו יש חום רב באופן טבעי עקב פעולות הבישול המתבצעות בו, מנורת הלוגן רק תוסיף עוד חום ותגרום למזגן שלכם לעבוד עוד יותר קשה (דבר שגם יעלה לכם יותר בצריכת חשמל). 
לעומת נורת הלוגן, נורת הלד אינה פולטת חום (אפשר לגעת בנורה עם היד ללא חשש), היא בעלת אורך חיים של כ-50,000 שעות וצורכת מעט מאוד חשמל (כרבע מצריכה של נורת הלוגן). כמו כן נורת לד אינה מושפעת לרעה מכמות ההדלקות והכיבויים כמו נורות אחרות וניתן לחברה לדימר (עמעם) לוויסות עוצמת התאורה.

 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: