התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

תאורה לחדר מדרגות

לתאורה בחדר מדרגות יש חשיבות רבה מאחר והוא אינו משמש רק כאמצעי מעבר בין קומות, אלא גם משמש דרך מילוט במקרי חירום כמו שריפה, מלחמה ועוד. לכן חשובה מאוד היעילות של התאורה, הן ביום יום במצבי שימוש רגילים והן במצבי חירום. מעבר ליעילות, כמובן גם נכנסים היבטים עיצוביים וכאלה של הפחתת צריכת חשמל ועלויות וכן שמירה על איכות הסביבה. 

סוגי תאורה לחדר מדרגות 

התאורה בחדר המדרגות מתחלקת ל-2 סוגים עיקריים:
 • תאורת הארה: כשמה היא מיועדת להארה של חדר המדרגות בכל זמן רצוי על מנת לאפשר הגעה ממקום למקום בתוך חדר המדרגות בצורה בטוחה. תאורה בחדרי מדרגות של בתים משותפים, לרוב לא תפעל כל הזמן אלא רק על פי הצורך (מטעמי חיסכון בחשמל כמובן). כלומור כשיש צורך לוחצים על המתג והאור נדלק באזור בו נמצאים וכבה לאחר זמן קצוב על פי טיימר השולט על הפסקת התאורה. שאר הזמן חדר המדרגות אינו מואר. 
 • תאורת חירום: תאורת חירום היא מחויבת על ידי הרשויות בכל בניין ציבורי. תאורת החירום מופעלת באופן עצמאי ואוטומטי בכל זמן שפוסקת אספקת החשמל למקום כך שלא ניתן לעשות שימוש בתאורת ההארה הרגילה. תאורת החירום מאפשרת התמצאות ומילוט מהבניין במקרה של שריפה ועוד, עם שלטים מוארים המכוונים אל היציאות. תאורת חירום יכולה להיות מופעלת על ידי בטרייה נטענת בכל גוף תאורה המספק תאורה למספר שעות כשאין חשמל או במקרים של בניינים גדולים יותר או מקומות בהם זה נדרש על פי חוק (בתי חולים למשל) גם על ידי גנרטור המופעל אוטומטית במקרה של הפסקת חשמל. 
בכל מקרה, התאורה בחדר המדרגות צריכה להיות אפקטיבית לתפקיד לשמו היא קיימת אך חשוב מאוד לוודא כי היא לא תייצר סנוור או אזורים חשוכים מסוכנים.

גופי תאורה לחדר מדרגות

גופי תאורה לחדר מדרגות קיימים בכל צורה, צבע וגודל. לרוב ניתן להסתפק בגופים בעלי מראה פשוט או כאלה יותר מעוצבים אם מעוניינים בעיצוב של תאורת חדר המדרגות - תלוי במיקום חדר המדרגות ובשימושו. היחס הכללי השולט הוא שתאורה בחדר מדרגות אינה מצריכה מחשבה מיוחדת, הרי מדובר במקום מעבר, לא שוהים בחדר מדרגות ולרוב משתמשים ממילא במעליות. מבחינה תקציבית בדרך כלל מזניחים את חדר המדרגות ובוחרים את הגופים הזולים ביותר בלי מחשבה על המשמעויות העתידיות, השימושיות ואפילו על ההשפעה על ערך הנכס. עדיין ניתן לראות בניינים עם נורות ליבון פשוטות תלויות על חוט החשמל שלהן בחדר המדרגות… 
כיום קיים מבחר עצום של עיצובים וניתן להתאים את גוף התאורה לסגנון הבניין ולקבל אפקט עיצובי יוקרתי, לא בהכרח בהוצאה כספית גדולה יותר.
 • גופי תאורה תלויים: פחות רואים אותם בחדרי מדרגות אך הם גם מהווים בחירה טובה למקרים בהם תקרת חדר המדרגות מאוד גבוהה.
 • גופי תאורה צמודים: גופים אלה יכולים להיצמד לתקרות, לקירות ולפינות בין התקרה לקירות של חדר המדרגות. 
 • גופי תאורה שקועים: גופי תאורה שהם מוסתרים, שקועים בתוך תקרה או קיר והם בקו 0 עם הקיר. 
כאשר אתם בוחרים את גופי התאורה חשוב לוודא שהם עומדים בתקנים הדרושים ושהם יכולים להתאים לסוג הנורות הרצוי. אם קניתם גוף תאורה לפלורצנט, האם תוכלו להחליף את הפלורצנטלנורות לד אם כך תחליטו בהמשך?

תאורה חסכונית לחדר מדרגות

כפי שראינו קודם, בחירת התאורה לחדר המדרגות היא לרוב מחשבה משנית כאשר בוחרים בתאורה הזולה ביותר כי צריך תאורה ולא כתוצאה מתהליך מחשבה ובדיקה מעמיקים. בחירה לא נכונה עשויה להוביל לא רק למראה פשוט וזול ולתאורה לא כל כך אפקטיבית, אלא גם לעלויות תפעול גבוהות הן בעלויות החלפת נורות תכופה והן בעלויות חשמל גבוהות. כיום עם עלות חשמל גבוהה ובמגמת התייקרות מתמדת, חייבים לקחת בחשבון את נושא עלויות התפעול. אז אילו אופציות קיימות ומי מהן היא החסכונית ביותר:
 • נורות ליבון: טכנולוגיה ישנה והזולה ביותר לרכישה אך גם הזוללת הרבה חשמל ובעלת חיי נורה קצרים ביותר. לאורך זמן היא יכולה להפוך בקלות ליקרה ביותר מאחר ועלויות צריכת החשמל יהיו גבוהות ועלויות החלפת הנורות גם. 
 • נורות פלורצנט: מעט יקרים יותר מנורות ליבון, צורכות פחות חשמל אך בעלות אורך חיי נורה לא גבוהים במיוחד. כמו כן נורות פלורצנט נוטות לרצד, אינן נדלקות מיד (זה בעייתי בחדר מדרגות כאשר צריכים לחכות להדלקת הנורה), ניזוקות מכל הדלקה וכיבוי (זה מקצר את אורך החיים שלהן) והן גם מכילות כספית שהיא רעילה ומשתחררת לאוויר במקרה והנורה נשברת. 
 • נורות לד: אם פעם נורות לד היו פלא טכנולוגי יקר, כיום המחיר שלהם נגיש מאוד והן מספקות מספר יתרונות בולטים: צריכת החשמל שלהן היא כ-10% מזו של נורת ליבון בלבד, אורך החיים של הנורה הוא עצום, כ-50,000 שעות עבודה, היא אינה מכילה כל רעלים ואינה פולטת קרינה מזיקה. החיסכון משימוש בנורות לד הוא מאוד משמעותי גם אם לוקחים בחשבון את עלות הרכישה שהיא מעט גבוהה יותר מזו של נורות אחרות ולכן היא בחירה נבונה ונכונה לחדר מדרגות שלכם. 

תאורה לחדר מדרגות - למה זה חשוב

כפי שראינו, לתאורה בחדר מדרגות, למרות שלרוב נותנים לה מעט מדי מחשבה, יש חשיבות לא קטנה. 
 • בטיחות: לתאורה בחדר המדרגות יש תפקיד בטיחותי מדרגה ראשונה! תאורה שלא תוכננה נכון תקשה על שימוש בחדר המדרגות ואפילו יכולה להפוך את השימוש בו למסוכן. אם קיימים אזורים חשוכים, מדרגות לא מוארות כראוי וכדומה, הדבר יהפוך למפגע בטיחותי.
 • עיצוב: תאורה שעוצבה נכון בחדר המדרגות תשרה אווירה נכונה, אפילו יכולה לספק תחושת יוקרה לבניין ובכך להעלות את ערך הדירות בו. חדר המדרגות הוא אחד המקומות הראשונים שפוגשים בדרך לדירה וכדאי שלא יספק תחושה ראשונית שלילית. עיצוב מוצלח הוא עיצוב הנותן מענה עוטף לכל הבניין, כולל חדר המדרגות בצורה אחידה.
 • עלויות: כפי שראינו קודם, פרט שלעתים נשכח הוא עלויות תפעול. בחירה בנורות לא נכונות תוביל לעלויות גבוהות בחשמל שתצטרכו לשלם עליהן. הייתם כבר בבניין בו הטיימר של התאורה בחדר מדרגות מפסיק את התאורה לאחר מספר שניות בלבד? מישהו החליט כאן שצריך להפחית עלויות חשמל וכיוון את הטיימר לזמן קצר מאוד בניסיון לחסוך. זה הופך את השהייה בחדר המדרגות לבלתי נעימה ואף מסוכנת כאשר האור כבה באמצע הדרך ואתם נשארים בחושך ועלולים ליפול. בחירה בנורות לד ישים קץ לתופעה הזו.
 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: