התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

השפעת התאורה על האווירה בבית

התאורה בבית משחקת תפקיד מרכזי בעיצוב האווירה. תאורה משפיעה על מצב הרוח שלנו, על התפקוד והנוחות בבית. תאורה נכונה לא רק מאירה את החלל בצורה טובה אלא גם מדגישה את האסתטיקה של החלל ושל הפריטים הקיימים בו. בחירת גופי תאורה נכונים לבית דורשת ידע מוקדם, תכנון, ומאמר זה יסייע לכם בהבנה וכלים למילוי המשימה בצורה יעילה ומוצלחת.

בחירת תאורה לבית - מה הקריטריונים 

כאשר בוחרים תאורה לבית, חשוב לבחון את ההיבטים הבאים: 
 • גוון תאורה: גוון התאורה מוגדר מקר (לבן כחול) עד לחם (צהוב כתום). באופן כללי, גוונים קרים תורמים לאווירה מעוררת בעוד שגוונים חמים משרים אווירה רגועה יותר. 
 • עוצמה: עוצמת התאורה חשובה לתפקוד בחלל. כאשר יש צורך בביצוע מטלות, במטבח, עבודה, ועוד, חשוב שעוצמת התאורה תהיה בהתאם לכך על מנת לאפשר תפקוד קל, ללא אזורים מוחשכים. כיום ניתן לחבר את התאורה לעמעם כך שאפשר גם לשלוט על עוצמת התאורה בהתאם לצורך.
 • תפקוד: יש לנתח כל חלל בבית על בסיס התפקוד הרצוי בו. יתכנו חללים בהם התפקוד ישתנה לפי הצורך ולכך יינתן מענה על ידי שילוב סוגים שונים של תאורה באותו החלל. 
 • סגנון: גופי התאורה משלימים את העיצוב בבית. כלומר, ישנה חשיבות בבחירת סגנון גופי התאורה כך שהם ישתלבו בעיצוב הרצוי. יחד עם זאת. כיום המגמה, בזכות תאורת לד קטנת הממדים, היא לשילוב גופי תאורה שלא מכבידים על העיצוב. בחלק מהמקרים גם ניתן יהיה לשלב גופי תאורה נסתרים. 
 • גודל: גודל גופי התאורה צריך להיות פרופורציונלי לגודל החלל. גוף תאורה קטן בחלל גדול או גוף תאורה תלוי גדול מדי מעל שולחן אוכל קטן יראו לא נכונים וישדרו תחושת חלל מבולבלת ולא נינוחה. 
 • חיסכון אנרגטי: טכנולוגיית הלד הפכה לבחירה המועדפת בבתים רבים בזכות החיסכון האנרגטי העצום שהיא מציעה מבלי להתפשר על איכות התאורה. אין כיום תרחיש או צורך תאורה בבית שתאורת לד לא יכול למלא בהצלחה יתרה, ולמעשה, אף טוב יותר מכל אופציה אחרת. 

איך גוון התאורה משפיע על האווירה בחללים השונים

לתאורה יש השפעה חזקה על קביעת האווירה בבית. סוגים שונים של תאורה יכולים ליצור סוגים שונים של אווירה:
 • סלון וחדרי שינה: תאורה בעלת גוון חם ורך מספקת אווירה מזמינה ורגועה
 • חדרי עבודה, מטבח: גוון תאורה קר וחזק יותר מאפשר תפקוד יעיל וערנות. אפשר במטבח לדוגמה לשלב תאורה בגוון ניטרלי יחסית מעל האי, ופס תאורה מעט קר יותר מתחת לקלאפה כדי שמשטח העבודה יהיה מואר היטב ונכון יותר לעבודה עליו.
 • חדרי רחצה: מומלץ גוון תאורה ניטרלי כיוון שזהו חלל שצריך להיות בו נעים, אך גם יש צורך בראות טובה כאשר עומדים מול המראה.. 
 • בכל חלל ניתן להשתמש בתאורת הדגשה למיקוד על פרטי נוי, אומנות ועוד להשלמת התמונה העיצובית ויצירת אפקטים דרמטיים ומתוחכמים

עוצמת התאורה - האם צריך להוסיף דימר בכל חלל

למעשה אין כאן שאלה של הכרח אלא של רצון. עמעם, כל עוד התאורה שבחרתם בה מאפשרת חיבור לעמעם (תאורת לד תומכת בחיבור לעמעם, ואף חיבור למערכת בית חכם), אפשר לבצע זאת אם יש צורך בכך. חשוב אגב לוודא זאת לפני שאתם בוחרים את התאורה.
למה אם כן רצוי לחבר את התאורה לעמעם? פשוט בגלל שהדבר מאפשר את הרחבת השימושיות של התאורה בכל חלל. למשל בסלון, ישנם זמנים בהם תרצו תאורה חזקה יותר וזמנים אחרים בהם תרצו תאורה חלשה (למשל בעת צפיית סרט). עם עמעם תוכלו לשלוט במדויק על עוצמת האור המוקרנת בחלל ובכל לאפשר אווירה משתנה, עיצוב משתנה, קיום פעילויות שונות באותו החלל וכדומה. כל זאת עם גוף תאורה אחד.

התאמת גודל גופי התאורה לחלל

גודל גוף תאורה בהתאם לגודל החלל מאפשרת איזון והרמוניה בעיצוב החלל. כמה דוגמאות להמחשה:
 • שולחן האוכל: אם בחרת בגוף תאורה תלוי או שנדליר, לשמור על פרופורציה נכונה בינו לבין השולחן וכן לאפשר תפקוד והארה נכונה. 
 • סלון: יש לבחור בגוף תאורה התואם את גודל החלל. ניתן גם לבחור בגוף תאורה גדול יותר ככל שהתקרה גבוהה, ולהיפך. בנוסף ניתן גם לחלק את התאורה לכמה גופים על שטח התקרה וליצור קומפוזיציה מעניינת.
 • חדרי רחצה: חשוב לוודא שגדול גוף התאורה מספק תאורה מתאימה באזורים הנחוצים. למשל מעל או סביב מראה על מנת לאפשר שימוש נוח ומדויק. 
 • חדר שינה: גם כאן גודל גוף התאורה צריך להיות פרופורציונלי לגודל החלל וניתן לשלב כמה גופי תאורה נוספים, כמו בצדי המיטה, ליד שולחן איפור וכדומה.
חשוב גם להבין כי כיום גופי תאורת לד לא צריכים להיות גדולים על מנת לספק הארה חזקה כך שבלא מעט מקרים דווקא בוחרים בגופי תאורה קטנים, פיזור גופי תאורה בחלל, גופי תאורה לינאריים, גופי תאורה שקועים וגופי תאורה נסתרים.
גופי תאורה אלה משתלבים בצורה מושלמת בחלל מבלי שגוף התאורה עצמו ישפיע על עיצוב החלל, אלא איכות האור היא זו שמשפיעה על האווירה. מומלץ לכן להתייעץ עם מומחי תאורה שיוכלו לתרגם את הרצונות שלכם לפתרונות יעילים לעיצוב האווירה בבית. 

 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: