התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

גופי תאורה בטוחים לבית

כאשר אנו מתכננים לבחור גופי תאורה לבית, בדרך כלל נבחן את האסתטיקה שלהם, העיצוב, המחיר, ולעיתים גם את איכות התאורה עצמה המופקת על ידי הנורות שבגוף התאורה. אך חשוב לבדוק גם את בטיחות גוף התאורה על מנת להבטיח את שלום הדיירים בבית ולמנוע תאונות מיותרות ואף סכנות של ממש. 

מה נחשב לגוף תאורה בטוח לבית

קודם כל, חשוב להדגיש שמערכת החשמל שמזינה את גופי התאורה בבית צריכה להיות תקינה ובטיחותית בהתאם לתקנים הקיימים. התקנת נקודות חשמל תעשה תמיד על ידי חשמלאי מוסמך ולא על ידכם, גם אם נראה לכם שזה לא קשה לביצוע ואתם חושבים שאתם יכולים להסתדר. גוף התאורה עצמו צריך להיות בטיחותי בהתאם לשימוש בו ומיקום התקנתו, וכן להיות בטוח לבריאות שלכם.
גופי תאורה בטוחים תמיד יהיו בעל תו תקן ישראלי. תקן מספר 20 הוא זה שמתייחס לתאורה וכולל סעיפים רבים עם התייחסות לסוגיות שונות, כלליות ופרטניות כמו תאורה במקומות ציבוריים, תאורת חוץ ועוד, ומטרתו שמירה על בריאות ובטיחות הציבור, הגנה על איכות הסביבה, הבטחת תאימות או חליפיות של מוצרים, מניעת נזק כלכלי משמעותי העלול להיגרם לצרכן כתוצאה משימוש במערכות, בחומרים ובמוצרים המשמשים לבניה, הגלויים לעין, וכן מניעת נזק כלכלי העלול להיגרם לצרכן כתוצאה משימוש בחומרי בניה שאינם גלויים לעין. מכאן שגוף תאורה שאינו בעל תקן ישראלי עשוי לא להיות בטיחותי ומומלץ להימנע מהתקנתם בביתכם. 
באופן כללי, גוף תאורה בטוח לשימוש בביתכם, לא יאפשר התחשמלות בשימוש סביר, לא יגרום לקצר חשמלי, ויאפשר שימוש בהתאם למיקומו. כאן המקום להבדיל בין מקומות רגילים בבית, כלומר כאלה שאינם חשופים ללחות, מים, אבק, שינוי טמפרטורה משמעותיים, גשם, קור, חום, שמש ועוד. כלומר שבמקומות כמו חדרי אמבטיה, מטבחים, ותאורת חוץ, גינה או מרפסת, על גוף התאורה להיות מתאים לכך, על מנת להבטיח שגוף התאורה יהיה אטום (תקן IP). התקן נושא מספר בעל 2 ספרות כאשר הספרה הראשונה מתייחסת לאטימות לאבק והשנייה לאטימות למים. לדוגמא תקן IP65 מבטא אטימות מלאה לאבק ואטימות לסילון מים ומומלץ לתאורת חוץ לבית.
מעבר לכך יש גם לחשוב על סוג הנורות המאוכלסות בגוף התאורה וכן מתח החשמל המזין אותו. באופן כללי, כדאי לשקול שימוש בגופי תאורה המוזנים ממתח חשמל נמוך בכל מקום בבית, הן בפנים והן בחוץ, כך תהיו סמוכים ובטוחים שלא קיימת סכנת התחשמלות מאף גוף תאורה בבית. חשוב גם להיות ערים לסוגי הנורות הקיימות, שלא יכילו חומרים רעילים (למשל כספית בפלורנסנט), לא יזהמו את הסביבה, שאינן מתחממות כמו נורות להט שונות שיכולות להוות סכנת כוויות במיוחד לפעוטות, ילדים ובעלי חיים שפחות ערים לסכנה. לכן נורות לד כיום הן הפתרון החד משמעי לכל הצרכים מבחינת בטיחות עם מתח של 24V, לא מתחממות כלל, לא מכילות חומרים מזהמים או רעילים שיכולים להתפזר לסביבה וגם לא כוללות מעטפת זכוכית שיכולה להישבר ולגרום ופציעות לא רצויות.
דבר אחרון לשיקול הוא בטיחות פוטוביולוגית של התאורה. לכל תאורה תדר קרינה המכתיב את בטיחותה. תקן RG מדרג את הבטיחות הפוטוביולוגית מ-RG0 - ללא סכנת שימוש בבית, ועד RG3 - סיכון גבוה גם בחשיפה רגעית. לכן מובן שלביתכם תהיו מעוניינים בתאורה בעלת תקן RG נמוך ככל הניתן. 

למה חשוב להקפיד על רכישת גופי תאורה בטוחים לבית

קודם כל חשוב להקפיד על רכישת גופי תאורה בטוחים לבית כי אתם בוודאי מעוניינים לשמור על בריאותכם, על בריאות המשפחה, המבקרים וגם על חיות המחמד שלכם. רק עם גופי תאורה בטוחים תוכלו להיות שקטים שלא נשקפת סכנה בשימוש בהם (כמובן עם שימוש סביר). מעבר לכך, אם זאת לא הייתה סיבה מספקת, גופי תאורה בטוחים גם ישמרו על רכושכם במניעת תקלות לא רצויות, קצרים חשמליים, ואף התלקחות ושריפה. ברכישת גופי תאורה, אל תתפשרו אף פעם על בטיחות. 
גופי תאורה בטוחים לבית - תאורה פוטוביולוגית
הזכרנו את נושא הבטיחות הפוטוביולוגית לעיל, ומאחר ונושא זה חשוב ופחות מוכר, להלן הסבר מורחב עליו. התקן הישראלי לבטיחות פוטוביולוגית של נורות ושל מערכות תאורה, אשר מספרו 62471, מגדיר באופן ברור את רמת הסיכון של חשיפה לקרינה ממקורות תאורה. תקן זה משמש את היצרנים כהנחיות טכניות לייצור מערכות תאורה כולל צורך בסימון מוצרים, הקצאת אמצעי בטיחות ועוד.
התקן מחלק את גופי התאורה לפי רמות סיכון בהתאם לזמן חשיפה, עוצמה ומרחק ממקור האור.
הכירו את 4 הדרגות של תקן הפוטוביולוגי 62471:
  • RG0: לא קיים סיכון פוטוביולוגי עם שימוש בתאורה ביתית. 
  • RG1: אין סיכון פוטוביולוגי בשימוש נורמלי בתאורה ביתית. 
  • RG2: התאורה הביתי לא נחשבת כסיכון לתגובה שלילית לקרינת האור או אי נוחות תרמית. 
  • RG3: סיכון פוטוביולוגי גם עם חשיפה רגעית. 
לפני שאתם רוכשם גוף תאורה, בדקו גם את התקן הפוטוביולוגי כדי להיות בטוחים שהוא מתאים לשמיוש המיועד בביתכם. 

איפה רוכשים גופי תאורה בטוחים לבית

כפי שאתם כבר מבינים, רכישת גופי תאורה בטוחים לבית היא לא דבר פשוט כמו לראות תמונה ולהזמין. על מנת להבטיח את בטיחותכם, יש לא מעט דברים ותקנים שצריך לקחת בחשבון בנושא בטיחות, וכן קיימים לא מעט היבטים נוספים שכדאי לא לטעות בהם כמו איכות התאורה, עוצמה, גוון, טכנולוגיה, חיסכון אנרגטי, שמירה על איכות הסביבה, עיצוב (הן של גוף התאורה והן של האור המופק ממנו), שילובי גופי תאורה בחללים שונים ועוד. לכן לבחירת גופי תאורה בטוחים תמיד יהיה עדיף לפנות למומחים בתחום. 
בלקו לד היא יצרן ישראלי ותיק ובעל מוניטין מבוסס שמתמחה בייצור גופי תאורה בטוחים מזה שנים רבות. לבלקו לד חנות מפעל מרהיבה ובה עומד לרשות הלקוחות צוות יועצים מקצועיים שכל ייעודו הוא לסייע ללקוחות לבחור בצורה חכמה. באולם התצוגה של החברה תוכלו להתרשם ממגוון גופי התאורה הרבים לבחירתכם ואף לבקש לייצר גופי תאורה בהתאמה אישית. גופי התאורה של בלקו לד מבוססים על טכנולוגיית הלד הבטוחה, החסכונית, האיכותית ביותר, כמובן בהתאם לתקנים המחמירים החלים בישראל. 
חשוב לדעת כי בבלקו לד אתם רוכשים ישירות מהיצרן, לכן המחירים תמיד יהיו הכדאיים ביותר, ללא פערי תיווך יחד עם בטיחות ללא פשרות, כולל יישום תקן 62471 לבטיחות פוטוביולוגית. 

 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: