התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

רעיונות להתקנת תאורה במסדרון או מדרגות

אם גם אתם חשים כמו רבים אחרים שהתאורה במסדרון או במדרגות לוקה בחסר ולא כל כך אפקטיבית, או שמעוניינים להוסיף מימד עיצובי במקומות אלה, יש בהחלט מה לעשות וזה לא כל כך מסובך.

מה מיוחד באזור המסדרון או המדרגות 

אזורים כמו מסדרון ומדרגות מצריכים טיפול תאורה מיוחד ונכון מסיבות רבות, שימושיות, ארגונומיה, בטיחות, וכמובן גם עיצוב. 
  • ייחוד המסדרון: מסדרון הוא בדרך כלל מקום צר המשמש למעבר וחיבור בין חללים שונים. בלא מעט מקרים התאורה במסדרון היא בסיסית ביותר. הרי לא שוהים שם הרבה, רק עוברים נכון? אכן, אבל אין זה אומר שכדאי להסתפק באותה תאורה בסיסית. בהיותו צר ולרוב גם חשוך, המסדרון הוא מקום מועד לפורענות מבחינה התאורה בו. לרוב לא יהיו בו חלונות כך שגם בשעות היום הראות בו מוגבלת. עם עלויות חשמל שלא מפסיקות לטפס, רבים מעדיפים לא להשאיר את התאורה דולקת במסדרון בלילה מחשש לחשבון חשמל נפוח עוד יותר. אבל כיום אין לכך הצדקה ממשית וישנם פתרונות תאורה מאוד חסכוניים שיסירו את הדאגה מלבכם. 
  • ייחוד המדרגות: ישנם הרבה סוגים של מדרגות, לולייניות, טרפזיות, חירום, רחבות, צרות, מחומרים שונים, חיצוניות ופנימיות, לצד רמפה ועוד. ברוב המקרים תהיה בהן תאורה עליונה אשר יוצרת צל, ועלולה להקשות על הראות בטיפוס ובירידה. לעיתים יהיו חלונות בחדר המדרגות ולעיתים לא, וכך או כך, החלונות יספקו תאורה טבעית במהלך היום אך לא בלילה ואין באפשרותם לפתור את היווצרות הצל במקומות הלא נכונים. 
גם במסדרון וגם במדרגות, התקרה יכולה להיות נמוכה מהרגיל, במיוחד במסדרונות בהם קיימת תקרה מונמכת לתעלות מיזוג למשל, דבר שיכול להקשות על התקנת תאורה תלויה בצורה יעילה ובטיחותית ולכן יש לבחור בגוף תאורה צמוד, שקוע או נסתר.
בנוסף, במקרים לא מעטים המסדרון מאכלס תצוגות שונות של פריטי נוי ואמנות כמו תמונות ותאורה רגילה לא תעשה עמם צדק ולכן יש לשקול שילוב גופי תאורה צמודי קיר
נכון שמסדרון ומדרגות משמשים בעיקר למעבר, אבל הם חלק בלתי נפרד מהבית שלכם לכן העיצוב של הבית חייב להתבטא גם בהם. 

חשיבות התאורה באזור המסדרון והמדרגות

כפי שראינו, חשוב להקדיש מחשבה וגם תקציב לתאורה במדרגות ובמסדרון. הנה מספר סיבות:
  • בטיחות: כאשר אתם עושים בהם שימוש, חשוב שהתאורה תהיה טובה, עם כמה שפחות אזורי צל כך שתוכלו ללכת בבטחה ללא סכנת נפילה, ביום ובלילה. הדבר נכון עוד כמה וכמה בנוכחות ילדים קטנים, אנשים מבוגרים וגם בעלי מוגבלויות. כמובן גם במקרים בהם יש צורך בהול לעבור במסדרון בגלל חלילה אש, רעידת אדמה, ריצה לממ"ד ועוד. תאורה איכותית במקומות הנכונים תבטיח מעבר בצורה בטוחה ויעילה. בחללים משותפים בבניינים, מקומות עבודה, תעשייה, חנויות וכדומה, יהיה גם הכרח מבחינה חוקית להתקין תאורת חירום שתפעל גם בעת הפסקות חשמל.  
  • עיצוב: ניתן להפוך את המסדרון והמדרגות לחלק אינטגרלי מעיצוב הבית, כחלקים המשכיים ולא כמקומות מנותקים בהם לא ממש מלבב לשהות. המשכיות היא מפתח חשוב בכל עיצוב (אין זה אומר שהעיצוב חייב להיות אחיד אבל הוא צריך להשתלב בצורה מאוזנת). כמו כן עם תאורה איכותית ונכונה תוכלו באמת להפוך את אזור המדרגות והמסדרון לחלל לכל דבר, לתלות בהם תמונות שיהיו מוצגות לראווה, פסלים, עציצים ואפילו רהיטים (כמובן כל עד כל אלה לא מפריעים לתנועה בחלל), מקום לישיבה ועוד. 
  • שימושיות: כיום כבר אין הצדקה לתאורה מרושלת במסדרון ובמדרגות, וקיימים פתרונות שיאפשרו לכם לא לדאוג לגבי עלויות תאורה כך שתוכלו לבחור להשאיר תאורה גם בלילה למקרה בו תרצו ללכת לשירותים או לשתות כוס מים במטבח.
  • ביטחון: תאורה במדרגות ובמסדרון (תאורה חסכונית אך איכותית) יכולה גם לשמש לתאורת ביטחון להרתעת פורצים פוטנציאליים, גם אם אתם בבית וגם אם לא. 

איך משלבים תאורה במסדרון או במדרגות 

שילוב נכון הוא קודם כל פונקציה של החלל עצמו. מהו גובה התקרה, רוחב החלל, אורכו. 
  • גובה: אם התקרה גבוהה, ניתן לשלב גופי תאורה תלויים (כל עוד הם לא מגיעים לגובה ראש וניתן לעבור מתחתם ללא הפרעה). אם התקרה נמוכה וחלולה, ניתן יהיה לשלב גופי תאורה שקועים כך שלא יפריעו למעבר. בנוסף כדאי יהיה לשלב תאורה לאורך הפנל התחתון או באופן שקוע ברצפה או מתחת למדרגות בעזרת פסי לד וכדומה. כך תוכלו לוודא שאתם מבטלים את היווצרות הצל הנוצר מהתאורה התלויה כאשר עוברים תחתה כך שתוכלו לראות בצורה טובה איפה אתם הולכים. תאורה שכזו יכול לשמש לתאורת לילה עם עמעום לעוצמה נמוכה כך שהחלל לא יהיה חשוך לגמרי. 
  • רוחב: במסדרונות ומדרגות צרים, לא יהיה מקום רב להתקנת גופי תאורה צמודי קיר כיוון שהם יכולים להוות הפרעה לתנועה. במקום, ניתן לבחור בתאורה שקועה בקיר, תלויה או שקועה בתקרה. גם כאן חשוב לשלב תאורה נמוכה (פנל, שקועה ברצפה, מתחת לשפת המדרגות) כדי לבטל כל אפשרות של צל.
  • אורך: ככל שאורך המסדרון או המדרגות יהיה גדול יותר, כך יהיה צורך בגופי תאורה רבים יותר לאורכם. לחלופין ניתן גם לשלב גופי תאורה לינאריים לאורך המסדרון בתקרה כך שהם יתנו מענה לכל אורכם. 
כמה טיפים חשובים נוספים:
מומלץ לבחור בתאורת לד, היא פשוט הבחירה הנכונה ביותר כיום, גם חסכונית, גם עוצמתית (עם אפשרות שליטה ועמעום), גם בעלת אורך חיים מנצח, גם אלגנטית וגם יכולה להגיע בגוף קטן מבלי לוותר על איכות ועוצמת האור, מה שיכול להיות קריטי במדרגות ומסדרונות.
תאורת לד לא רק תהיה אסתטית אלא גם מאוד פרקטית, קלה לתפעול (נדלקת מיד), חסכונית עד כדי כך שלא תרצו לכבות אותה בלילה כך שתוכלו להשתמש בחללים אלה בכל עת בצורה אופטימלית ולהפוך אותם לחדרים של ממש ולא רק אזורי מעבר. בנוסף, כדאי להקדיש מחשבה גם לגבי המתגים. לרוב יהיה מתג בכניסה וביציאה של המדרגות ושל המסדרון. 
תאורת לד למסדרון ולמדרגות ניתן גם לחבר למערכת בית חכם עם תכניות תאורה משתנות ליום וללילה, לזמן בו אתם שוהים מחוץ לבית (כיבוי והדלקה בזמנים קבועים כדי לדמות שהייה בבית וכדומה). 
למי מכם שרוצים עיצוב מתקדם יותר, שילוב של סוגי תאורה שונים (אפילו צבעי תאורה שונים) יאפשרו לכם ליצור אין ספור סוגי אווירה ועיצובים במדרגות ובמסדרון. כמובן אל תשכחו לספק מענה תאורה לפריטים בחללים אלה. אם אתם תולים תמונות, דאגו שיקבלו תאורה מתאימה. 

 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: