התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

גופי תאורה לבית - המלצות

עם כל כך הרבה אפשרויות כיום של גופי תאורה, יכול להיות לא פשוט לדעת מה כדאי ונכון לרכוש ומה מומלץ לבית שלכם. חלקכם אולי פשוט תבחרו בגופים הפשוטים ביותר לפיזור בכל הבית ללא מחשבה יתרה, אבל עם קצת ידע מקדים, תוכלו לא רק לבחור גופי תאורה נכונים, אלא גם להשלים את עיצוב הבית שלכם ולהבטיח שתפיקו את מירב התפקוד בביתכם. 

המלצה לסוג גופי תאורה לבית 

כאמור קיימים סוגים רבים של גופי תאורה כיום ולהלן כמה נקודות חשובות והמלצות:
טכנולוגיה:
טכנולוגיות תאורה ישנות כגון נורות ליבון, הלוגן, פלורסנט ועוד פחות מומלצות כיום. טכנולוגיות אלה אינן אופטימליות, לא תמיד חסכוניות וחלקן אף ממש זוללות חשמל, פחות אפקטיביות,  בעלות אורך חיים קצר יותר, חלקן מכילות חומרים מסוכנים כמו כספית בפלורסנט, חלקן פולטות חום לסביבה ולא בטוחות למגע יד אדם. אמנם חלקן זולות יותר לרכישה כמו נורות ליבון אבל צריכת חשמל גבוהה, צורך בהחלפה לעיתים קרובות יותר וכושר תאורה פחות אפקטיבי, הופכות אותן לבחירה שתהפוך ליקרה הרבה יותר במהרה. 
טכנולוגיות חדשות: טכנולוגיית הלד אינה ממש חדשה, אבל היא נכנסה לשימוש נרחב רק בשנים האחרונות בזכות התקדמות הטכנולוגיה והורדת עלויות הייצור, כך שעלות הקניה הפכה להגיונית ביותר. טכנולוגיית הלד מבוססת על עקרון שונה לגמרי משאר גופי התאורה. לד הוא למעשה מוליך למחצה אשר פולט אור עם העברת זרם חשמלי דרכו. לד לא פולט חום תוך כדי הפקת אור (ניתן לגעת בו ללא כל חשש), צורך הרבה פחות חשמל מכל טכנולוגיית תאורה ביתית אחרת (כ10%-25% בלבד), הנורות צורכות רק 12 וולט (לעומת רוב הטכנולוגיות האחרות אשר צורכות 220 וולט) כך שהן הרבה יותר בטיחותיות ומתאימות גם לשימוש חיצוני. ניתן לחבר גופי תאורת לד לעמעם ולמערכת בית חכם, והלד אינו מכיל או פולט חומרים או קרינה מסוכנת. גופי תאורת לד עדיין יכולים להיות יקרים יותר מאחרים לרכישה אך החיסכון האנרגטי הגדול ואריכות הימים עולים משמעותית על האחרים. 
סגנון גופי תאורה:
  • גופי תאורה דקורטיביים: יכולים להיות בעלי צורות מורכבות רבות, שנדלירים גדולים למשל, ומטרתם להיות אלמנט עיצובי בולט בחלל. בעבר הרחוק היה הכרח להשתמש בגופי תאורה גדולים בחללים מרכזיים בבית כמו סלון, חדר אוכל ועוד, בגלל שגופי תאורה קטנים יותר פשוט לא היו יכולים לספק תאורה מספקת לחללים אלה. כיום טכנולוגיית התאורה מאפשרת שימוש בגופי תאורה קטנים גם בחללים גדולים כך שגופי תאורה דקורטיביים עונים בעיקר על צורך עיצובי. 
  • גופי תאורה לינאריים: בעבר הכרנו גופי תאורה לינאריים דרך נורות פלורסנט, ופסי צבירה. כיום עם טכנולוגיית הלד, ניתן לייצר גופי תאורה לינאריים דקים במיוחד (נורות לד קטנות במיוחד לעומת כל תאורה אחרת) באורכים שונים אשר מספקים אור בדיוק לפי הצורך מבלי להכביד על החלל. גופי תאורה לינאריים קיימים יכולים להיות צמודים, תלויים או שקועים, וכיום הם המומלצים ביותר למי שמחפש פתרון אור אקולוגי, חסכוני, איכותי, שמוטמע בחלל בלי להתבלט 

גופי תאורה לבית - למה מומלץ לתכנן מראש ואיך עושים זאת

לתאורה בבית יש תפקידים שונים. ועם תכנון נכון תוכלו להבטיח כי כל התפקידים ימולאו באופן מושלם ככל הניתן וללא פשרות. ללא תכנון, סביר כי תישארו עם תאורה פחות אפקטיבית שתכביד על חייכם בבית. 
ישנם מספר היבטים שונים שיש לחשוב עליה במהלך התכנון:
  • תפקיד: לאיזה צורך גוף התאורה צריך לספק מענה, לעבודה, לבישול, ללימוד, לאכילה, לרוגע בסלון, לאירוח, להכנה לשינה בחדר השינה, לבטיחות, לביטחון ועוד. חשוב לבחון כל חלל בביתכם ולמנות את התפקודים השונים שיכולים וצריכים לחול בתוכם. ישנם לא מעט חללים בהם יהיה צורך בתפקודים שונים – למשל בסלון, יש עת לצפייה בסרט עם אור מסונן, עת לקריאה, עת לשמיעת מוזיקה, עת לקבל אורחים, עת למסיבה ועוד. סביר להניח כי גוף תאורה אחד לא יוכל למלא אחר כל הצרכים ולכן יהיה צורך לתכנן שימוש בגופים שונים בחלל. 
  • חוקי תאורה: תאורה מוצלחת בכל חלל בבית מבוססת על עקרון פשוט: גופי תאורה מרכזיים להארה כללית של החלל, גופי תאורה אזוריים אשר מאירים על אזורים שונים באותו החלל (למשל אזור ישיבה בסלון) וגופי תאורת הדגשה מטרתם לספק תוספת אור ממוקד על פריטים שונים בחלל אותם רוצים להבליט, למשל רהיט מיוחד, תמונה, עציץ ועוד. 
  • מיקום גופי תאורה: מיקום גופי תאורה נקבע על פי חוקי התאורה הנ"ל בעיקר. מעבר למיקום בתקרה או קירות, ניתן גם לבחור בין גופי תאורה תלויים, צמודים ושקועים, בהתאם לצורך התאורתי והאפשרות הטכנית הקיימת (אם מדובר בהחלפת גופי תאורה ללא ביצוע שינויים בקווי תאורה קיימים, אם קיימת תקרה מונמכת ועוד).
  • עלויות: חשוב להקדיש תקציב ברור לגופי התאורה. גוף תאורה איכותי לא מחליפים לעיתים קרובות (לרוב מחליפים בשיפוץ בלבד) ולכן מומלץ לבחור באיכות טובה ככל הניתן. כמו כן, בתקציב שלכם, חשוב לחשוב לא רק על עלות רכישה אלא גם על עלויות תפעול. אם חסכתם קצת על עלות גופי תאורה ברכישה אבל אלה זוללים חשמל, לבסוף זה יעלה לכם הרבה יותר. 
  • עיצוב: האם אתם רוצים גופי תאורה בעלי נוכחות עיצובית בולטת או מעדיפים גופי תאורה בעלי נוכחות מינימלית? עם כל הכבוד לעיצוב גופי התאורה, הוא לא יכול לבוא על חשבון יעילות התאורה. כיום נותנים חשיבות לאור ולא רק לגוף התאורה עצמו בעיצוב. 
  • חוזק התאורה: כאמור סביר כי בכל חלל וחלל יהיה צורך בתפקודים שונים ומשתנים, לכן מומלץ לבחור בגופי תאורה הניתנים לשליטה על ידי עמעם כך שתוכלו לווסת את עוצמת האור בדיוק לפי הצורך. 
  • ייעוץ: בחירת גופי תאורה לבית יכול להיות פשוט יחסית אם הצרכים שלכם די סטנדרטיים ואינכם מחפשים עיצובים מתקדמים. יחד עם זאת, לבחור את השילובים הנכונים אינו תמיד קל ולכן מומלץ תמיד להתייעץ עם מומחי תאורה על מנת לוודא לכל הפחות שאתם לא עושים טעויות, אך גם על מנת לאפשר להפיק את המירב מגופי התאורה שלכם מבחינה תפקודית ועיצובית.  

בחירת גופי תאורה לבית ושילוב ביניהם 

הבנתם כבר שיש צורך בגופי תאורה שונים לא רק באזורים שונים בבית אלה גם בתוך כל אזור ואזור על מנת לספק מענה הולם לחוקי התאורה ולאפשר את העיצוב הרצוי. גופי תאורה מינימליסטיים ולינאריים הם היום הפתרון המועדף לרוב הצרכים שלכם מבחינת גופי תאורה. אלה קיימים בשלל תצורות, תלויים, שקועים, צמודים ואפילו נסתרים ולא מכבידים על החלל או מכתיבים עיצוב כזה או אחר. מעצבים כיום אוהבים גופי תאורה בעלי נוכחות מינימליסטית, שקופים אם תרצו, אבל עם אור שמספק את העיצוב. 
אין זה אומר שחייבים או שמומלץ לבחור את כל גופי התאורה כגופי תאורה מינימליסטים ולינאריים. ניתן בהחלט ואפילו מומלץ לשלב מספר גופי תאורה דקורטיביים שיהיו נקודת עניין מיוחדת בעיצוב. למשל מעל שולחן האוכל, לתאורה מרכזית בסלון ועוד. המפתח כאן הוא איזון בין גופי תאורה דקורטיביים למינימליסטיים. יתכן כי רק גוף אחד כזה יהיה מספיק על מנת להשלים ולהגיע לעיצוב הרצוי. ריבוי גופי תאורה דקורטיביים פשוט יפחית מהערך העיצובי שלהם כפריט ייחודי ועשוי להפוך את כל העיצוב למבולגן ולא מובן. אם אינכם בטוחים איך לשלב גופי תאורה שונים, מומלץ לכם בחום להתייעץ עם מומחי תאורה. 

 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: