התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

מנורות לגינה

אם יש לכם גינה ואתם תוהים אם בכלל כדאי או רצוי להתקין בה מנורות, או מהן המנורות המומלצות יותר ואיפה כדאי להתקין אותן, מאמר זה יסייע לכם להבין יותר על תחום חשוב זה במסגרת התאורה לבית שלכם, ולאחר קריאה, אתם תהיו מוכנים לקחת את הצעד הראשון שלכם לקראת גינה מוארת ויפה עוד יותר שניתן ליהנות ממנה גם בשעות החשכה.

מנורות לגינה - למה צריך את זה?

גינה, במיוחד במדינה חמה כמו שלנו, יכולה להיות יפה ושימושית לא רק בשעות היום כאשר אור היום מאיר אותה בצורה טבעית. שעות הערב המוקדמות ואף המאוחרות הן זמן קסום להנאה מהגינה שלכם – לאירוח או אפילו רק לשבת עם כוס קפה וליהנות מיופייה. אבל ללא מנורות בגינה כל היופי הזה לא יכול להתקיים. גם אם אתם נשארים בתוך הבית, מנורות לגינה יפתחו מרחב חדש ויכניסו את הגינה לתוך ביתכם בכל תפארתה. ללא מנורות גינה, הייתם פשוט בוהים אל החושך.

ממה מייצרים מנורות לגינה, ואיזה חומר הכי מומלץ

קודם חשוב להבין כי מנורות לגינה צריכות להיות בעלות תקן IP65, כלומר אטומות לאבק ומים מכל כיוון ומבוססות על מתח חשמל נמוך. התקן בא להגן עליכם מהתחשמלות ונזקים פוטנציאליים לרשת החשמל הביתית שלכם, לכן חשוב לוודא שאתם בוחרים במנורות גינה מתאימות. 
כיום מייצרים מנורות גינה ממגוון חומרים:
 • פלסטיק: חומר שנוצר מנפט, זול יחסית, מבודד מבחינה חשמלית ובעל רמת אטימות טובה. שימו לב שפלסטיק אינו בעל עמידות גבוהה לשמש, והוא נוטה להתייבש, להיסדק ולדהות עם הזמן. 
 • מתכות שונות: 
 • פלדה דחוסה צבועה: חומר זול יחסית אבל פחות מתאים לשימוש באזורים הקרובים לחוף בו רמת מלחים גבוהה באוויר. אלה יכולים להיות עמידים לאורך זמן רב כל עוד הצבע שלהם לא נפגע, אחרת הם יחלידו במהרה.
 • פלדת אל חלד: קיימים סוגים שונים בהתאם לאחוז המרכיבים בהם, ביניהם הדרגה לשימוש ימי היא העמידה ביותר לקורוזיה אך גם היקרה ביותר. 
 • פליז: אלה יקרים יחסית מאחר והם קשים יותר לייצור. בגימור טבעי החומר יעבור יישון עם הזמן ויספק מראה יפהפה (ניתן גם להחזיר אותם למראה החדש שלהם בעזרת חומרי ניקוי ייעודיים). אלה עמידים מאוד ויכולים להחזיק שנים רבות מאוד.
 • נחושת: לרוב מיוצרת בעבודת יד ולכן יקרה הרבה יותר. נחושת תתיישן עם הזמן למראה עתיק וניתן גם לנקות אותה כמו פליז. גופי תאורה אלה עמידים מאוד. 
 • אלומיניום: חומר קל לייצור, קל משקל, עמיד בפני קורוזיה ובפני שינויי טמפרטורה. ניתן לצבוע ולעבד אותו לסוגי גמר רבים ומגוונים. אלומיניום הוא בעל החזריות גבוהה דבר שתורם מאוד בניצולת אורית. אלומיניום ניתן למחזור מלא והוא חומר לא יקר במיוחד, ויחד עם עמידות מעולה בשימוש חיצוני, הוא הופך למומלץ ביותר מקרב שאר החומרים שהוזכרו כחומר לייצור מנורות גינה.

איך מתכננים מיקום של מנורות גינה?

תכנון מיקום של מנורות גינה אינו שונה משמעותית מתכנון תאורה בתוך הבית, והוא מבוסס על עקרון של תאורה מרכזית, תאורה אזורית ותאורת הדגשה. כל גינה היא שונה, עם מיקום עצים, צמחים, דשא, פרחים, רהיטי גינה ועוד אלמנטים שונים הניתנים למיקום בגינה. לכן קשה לספק מתכון שיכול להתאים לכל גינה. יחד עם זאת חשוב להתבסס על עקרונות תאורה נכונים:
 • תאורה מרכזית: תפקידה של תאורה מרכזית היא לשטוף את הגינה באור חזק ואחיד יחסית ככל הניתן. תאורה כזו לא תמיד תהיה נחוצה בכל גינה והדבר גם תלוי בגודלה, אבל ישנם מצבים בהם תהיו מעוניינים בהתקנת מספר מנורות מרכזיות לגינה כמו בעת אירוח של אנשים רבים, משחקים ליליים בגינה ועוד. חשבו מראש אם אתם צופים שיהיה לכם צורך בתאורה מרכזית בגינה.
 • תאורה אזורית: תאורה אזורית תוחמת אזור מסוים בגינה באור ממוקד. זהו פתרון נהדר להארת אזור שולחן אוכל, אזור ברביקיו,  אזור פרגולה ופינות שונות בגינה שאתם רוצים להאיר ולהבליט בלילה. 
 • תאורת הדגשה: היא משלימה את עיצוב התאורה של הגינה בעזרת הארה נקודתית של אלמנטים שונים כגון צמח מיוחד, פרחים, עץ, בתוך בריכת דגים, על פסלים, על קירות הבית החיצוניים לאפקט דרמטי ועוד. ניתן לפזר מנורות הדגשה ככל שתרצו בגינה אך כדאי לעשות בהם שימוש בצורה מדודה ומאוזנת – כמה מהם כל פעם ולא כולן ביחד, מה שעלול לבטל את עצם רעיון ההדגשה. 
 • תאורת ביטחון: יכולה להיות מהסוגים הנ"ל ומטרתה להאיר אזורים חשוכים בלילה להגברת הבטיחות בזמן הליכה באזורים שונים בגינה, להרתעת גנבים, הארת מדרגות בגינה ועוד.
מומלץ להתייעץ עם מומחי תאורה על מנת לבחור את המנורות הנכונות לגינה וליצירת תאורה שלא רק תאפשר לכם שימוש מהנה בגינה גם בשעות החשיכה אלא גם תוסיף אסתטיקה חיצונית לביתכם. 

 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: