התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

איך מתכננים מיקום גופי תאורה לחדרי שינה

מיקום גופי תאורה בבניה חדשה בישראל הוא בדרך כלל די סטנדרטי ובהתאם לאיכות הבניה, ולרוב תקבלו רק נקודת תאורה אחת במרכז התקרה בחדר שינה. אם פעם הדבר היה מקובל על דעת הרוב ומספק, כיום המצב שונה למדי וחשוב להכיר את המיקומים המומלצים של גופי תאורה בחדרי השינה. 

למה לא להסתפק בנקודת התאורה היחידה במרכז התקרה

נכון שנקודת תאורה יחידה במרכז התקרה היא זו הכלולה במפרט הקבלן ולכן תהיה האופציה הזולה ביותר כיוון שאין תוספת עלות, אך היא לרוב ממש לא מספיקה. אם בכל זאת תחליטו לוותר על נקודות תאורה נוספות, אין כמעט ספק כי תצטערו על כך בהמשך כאשר תגלו שהתאורה בחדר השינה שלכם פשוט אינה מתאימה לצרכים שלכם.
חדרי שינה היום ממלאים תפקידים רבים, ולא רק שינה. חדר השינה הוא גם מקום מפלט במהלך היום כאשר שאר הדירה אינה פנויה ואתם מעוניינים בקצת שקט ומרגוע. חדר השינה משמש גם מקום להלבשה, איפור, קריאה, צפייה בטלוויזיה ואפילו לעבודה עם יותר ויותר אנשים שעובדים מהבית בימינו. ברור לכן שנקודת תאורה אחת במרכז התקרה לא תוכל לספק תאורה איכותית ומתאימה לכל הצרכים השונים של משתמשי החדר.
אם אתם בשלב תכנון בניה, כדאי גם לדעת שהרבה יותר יעיל להכין נקודות נוספות במהלך הבניה מאשר להוסיף כאלה לאחר שהבניה הסתיימה (זה פשוט דורש הרבה יותר עבודה, חפירת תעלות חשמל, מילוי התעלות וצביעה מחדש). אם תשקיעו מחשבה מקדימה, תחסכו בהמשך ותוכלו ליהנות מתאורה באמת נכונה בחדר השינה.

אלו אזורים כדאי להאיר בחדר שינה

באופן כללי, וכמו עם כל חלל אחר בבית, אזורי התאורה מתחלקים בהתאם ל:
  • תאורה מרכזית: תפקידה של התאורה המרכזית בחדר השינה הוא לספק תאורה חזקה שמאירה את רוב החדר. היא התאורה העיקרית של החדר, לכל צורך של תאורה חזקה (אם כי ניתן גם לחבר אותה לעמעם כך שניתן יהיה לשלוט על עוצמת התאורה המרכזית גם).
  • תאורה אזורית: תפקידה של התאורה האזורית בחדר השינה הוא לספק פתרון ייחודי לתאורה באזורים שונים בחלל, אזור המיטה, אזור הלבשה, אזור איפור, אזור עבודה ועוד. מכיוון שמדובר בחדר אחד יכול להיות שחלק מהאזורים יאוחדו לצורך תכנון התאורה. כמו כן, החלוקה לאזורים תלויה גם בגודל החדר.
  • תאורת הדגשה: תאורה זו בחדר שינה באה לחזק עצמים שונים בחלל, קיר, רהיט, תמונה, פסל, עציץ, ספריה, תאורת אווירה מתחת למיטה ועוד.
השילוב הנכון של 3 סוגי התאורה – המרכזית, האזורית וההדגשה – מבטיח שימושיות אופטימלית בחדר השינה יחד עם עיצוב מוצלח שגם ניתן לשנותו עם שליטה על עוצמה של כל אחד מהסוגים יחד ובנפרד. השילוב בין סוגי התאורה ייצור אווירה נכונה, לעיתים רגועה, לעיתים עירנית, ואף יאפשר לכם להשאיר נקודות אור חלשות במהלך הלילה אם כך תרצו.

איזה סוג תאורה מומלץ לחדרי שינה

קודם כל חשוב שניתן יהיה לשלוט על כל התאורה בחדר ביחד ובפרט לא רק על ידי מתגים שיאפשרו הדלקה וכיבוי, אלא עם עמעם כך שתוכלו לשלוט בצורה מדויקת על כל אזור תאורה בחדר. למתקדמים ביניכם, ניתן גם לחבר את כל תאורת חדר השינה למערכת בית חכם שתאפשר לכם לבנות תכניות מוכנות לשימוש עבור מצבים שונים של שילובי תאורה ועוצמות שונות להפעלה קלה בלחיצת כפתור. למשל תוכלו להפעיל מצב תאורה טרום שינה עם תאורה מוחלשת ברוב החדר, תאורת הדגשה מיוחדת על פריט מיוחד, תאורה מתחת למיטה למראה מרחף ועכשווי, שניתן יהיה להפעיל בצורה פשוטה וללא צורך בכיוונונים רבים של כל תאורה ותאורה בנפרד. אם אינכם עובדים בחדר השינה, מומלץ לבחור בתאורה בעלת גוון חם יותר אשר משרה אווירה נינוחה נכונה כדי להכין אתכם לשינה. ניתן בכל זאת לשלב תאורה יותר קרה/לבנה-כחולה באזור העבודה בחדר ולהפעיל אותה רק בעת הצורך ולא בזמן שאתם הולכים לישון. 
אם אתם אוהבים לקרוא במיטה, בחרו בתאורה שתספק מיקוד אור באזור שלכם במיטה מבלי להפריע למי שישן לצדכם. 
מבחינה טכנולוגית מומלץ כיום לבחור בתאורת לד על פני כל סוג תאורה אחר. אם פעם תאורת לד הייתה נחשבת ליקרה, כיום המחירים מתקרבים למחירים של נורות רגילות והיא אף הפכה להיות הפופולרית ביותר, בעיקר בגלל יתרונות רבים שפשוט לא כדאי לוותר עליהם:
  • תאורת לד מאוד מאוד חסכונית. לא תצטרכו לדאוג לחשבון חשמל יקר, הצריכה שלה היא מזערית. 
  • תאורת לד חזקה מאוד וגם יודעת לעבוד עם עמעם ומערכות חכמות.
  • תאורת לד בטוחה למשתמש. מאחר והיא ניזונה ממתח נמוך היא בטוחה מאוד וגם מתאימה לשימוש חיצוני. כמו כן תאורת לד לא פולטת קרינה מזיקה. 
  • תאורת לד היא תאורה מאוד גמישה ומדויקת ומתאימה לכל שימוש בבית וכמובן גם בחדר השינה. היא מומלצת על ידי מעצבים רבים מסיבה זו מאחר והיא מאפשרת להם לתכנן את העיצוב שלהם בצורה מושלמת.
  • תאורת לד קיימת במגוון רחב של גוונים מקר לחם, עוצמות ואפילו צבעים שונים.
  • תאורת לד היא אקולוגית: למי מכם שאיכות הסביבה חשובה להם, תאורת לד לא מכילה חומרים רעילים שיכולים להיפלט לאוויר, לא פולטת חום לסביבה ועם צריכה נמוכה משמעותית, מפחיתה את צריכת דו תחמוצת הפחמן שלכם (פחות צריכה = פחות ייצור חשמל מזהם).  
 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: