התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

עיצוב תאורה למטבח

מאחר ומדובר במקום בו מבלים לא מעט זמן בבית, התאורה של אזור המטבח, מצריכה תכנון ועיצוב נכונים, על מנת להבטיח לא רק אסתטיקה אלא גם שימושיות ויעילות מקסימלית.

עיצוב תאורה למטבח - פונקציה מול אסתטיקה

כאשר מדברים על אסתטיקה של תאורה למטבח לרוב חושבים על עיצוב גופי התאורה, צורתם, וצבעם ועוד, אבל שוכחים שהאור עצמו הוא חלק חשוב לא פחות בעיצוב החלל. אור משפיע על כל מה שאנחנו רואים, איך אנחנו תופסים ומבינים צבעים, איך דברים מסוימים בולטים יותר מאחרים ועוד. לא מדובר בשימוש כמו פעם של כמה נורות פשוטות בכמה גופי תאורה יפים יותר או פחות, אלא בתכנון תאורה נכון.
תאורה נכונה תמיד כוללת מספר מרכיבים: תאורה מרכזית שתפקידה לשטוף את החלל באור חזק (שניתן כיום לשלוט על עוצמתו בעזרת עמעם), תאורה אזורית שתפקידה לספק אור לאזורים שונים בחלל המטבח (למשל מעל דלפק, שולחן ועוד) ותאורת הדגשה שתפקידה להבליט פריטים שונים בחלל ולהשלים את משחק האור והחושך כך שהעיצוב של המטבח יובלט במקומות הנכונים ובאופן הנכון ביותר.
מבחינה פונקציונלית, במטבח עוסקים במטלות כגון הכנת אוכל, חיתוך, לישה, בישול ועוד וכן עיסוקים נוספים כגון אכילה (למשל באי מטבח או שולחן אוכל במטבח), ואפילו לעיתים עבודה אחרת כגון ילדים שמכינים שיעורי בית. כל העיסוקים השונים מצריכים טיפול מתאים בתאורה על מנת להבטיח כי ניתן יהיה למלא את כל הצרכים בצורה אופטימלית. מטבח לא יכול להיות רק יפה, הוא חייב להיות פונקציונלי קודם כל. אין זה אומר שפונקציונליות צריכה לבוא על חשבון והעיצוב והיופי, וכיום ניתן בהחלט ליישם תאורה שהיא גם פונקציונלית וגם שיודעת לגרום למטבח שלכם להיראות במיטבו ולהבליט את כל יופיו. 

איפה כדאי להתקין תאורה במטבח

קיימים אזורים שונים כאמור במטבח:
תאורה מרכזית: יכולה להיות מותקנת בתקרה, במרכזה או לאורכה על מנת להאיר את כל המטבח בצורה שווה ומלאה. אם קיימת תקרה מונמכת במטבח אז ניתן גם לבחור בתאורה שקועה או מוסתרת בתוך התקרה, אחרת מומלץ לבחור בתאורה צמודת תקרה אלא אם התקרה גבוה מאוד ואז יהיה עדיף לבחור בתאורה תלויה. חשוב לזכור שהמעבר בתוך המטבח צריך להיות פנוי מכל גוף תאורה שיכול להפריע (נמוך מדי). 
תאורה אזורית: מומלץ להתקין תאורה אזורית באזורים הבאים:
  • מעל משטח העבודה בעזרת תאורה מתחת לארונות המטבח, למשל פסי לד
  • מעל אזור הבישול/כיריים בעזרת פסי לד או תאורה צמודה או שקועה. ישנם גם קולטי אדים שמיוצרים עם תאורה פנימית אך התאורה שלהם לא תמיד מספקת דיה. 
  • מעל אזור שטיפת הכלים ניתן להוסיף פסי לד, תאורה שקועה בארון, צמודה או תלויה, תלוי במבנה המטבח
  • מעל פינת האוכל או אי מטבח בעזרת תאורה תלויה
תאורת הדגשה: ניתן לבחור כמה פריטים בודדים לתאורת הדגשה (אם תשלבו יותר מדי תאורת הדגשה, כי אפקט ההדגשה פשוט יבוטל). ניתן לשלב פסי לד מתחת לשיש, בצוקל מתחת לארונות התחתונים, מעל ארונות תלויים, על פריט מיוחד כגון צמח או פרט אמנות מיוחד ועוד. 

אילו גופי תאורה מתאימים להתקנה במטבח 

בעיקרון כל עוד קיים מיקום מתאים, ניתן להתקין כל גוף תאורה במטבח. הבחירה תהיה בהתאם לסוג התאורה הדרוש – מרכזית, אזורית או הדגשה – ובהתאם למה שהמקום מאפשר (לא ניתן למשל להתקין תאורה שקועה בתקרה רגילה), בהתאם לצורך הפונקציונלי (למשל מעל אי או פינת אוכל, לרוב תבחרו בתאורה תלויה על מנת לאפשר תאורה מקרוב) ולבסוף בהתאם לרצון שלכם לגבי עיצוב גוף התאורה. 
חשוב לזכור שמטבח הוא מקום בו מבשלים ולכן מתנדפים ממנו שמנים ואזורים מסוימים יכולים להיות מעט לחים יותר, כך שגופי תאורה בעלי עיצוב מורכב יהיו קשים יותר לניקוי.
כמו כן, כיום בעזרת תאורת לד גופי התאורה הפכו מינימליסטים. התאורה שהלד מפיק היא חזקה ואיכותית מבלי שיהיה צורך בריבוי נורות או גופי תאורה גדולים. יש אפילו שבוחרים בתאורה נסתרת כי לבסוף, האור הוא הדבר החשוב בעיצוב ופחות גוף התאורה עצמו. טכנולוגיית הלד היא גם חסכונית מאוד כך שתוכלו להמשיך לבשל, לאכול ולעבוד בלי לדאוג לחשבון החשמל שלכם. כמו כן, תאורת לד אינה פולטת חום, ובמטבח שגם כך פולט הרבה חום מבישולים ואפיה, היכולת להאיר בצורה איכותית מבלי להגביר עוד את טמפרטורת החלל היא דבר מבורך ביותר.
עיצוב מוצלח הוא שילוב נכון של אלמנטים שונים ורבים בחלל, ביניהם גם גופי תאורה. ניתן בהחלט לשלב מספר גופי תאורה מעוצבים, דקורטיביים במקומות אסטרטגיים שיתנו את הטון ויתרמו ליצירת האווירה הנכונה. למשל עבור תאורה תלויה מעל אי במטבח או פינת האוכל, שם בהחלט אפשר לשלב גופי תאורה מיוחדים ובעלי עיצוב מיוחד. לחלופין ניתן לבחור בגופי תאורה שהם קטנטנים ולשחרר את החלל יותר כאשר העיצוב כבר קיים בחלל ממילא (למשל עם ארונות מטבח מעוצבים).
אחד הדברים שכדאי להימנע מהם הוא בחירת סוג גוף תאורה אחד ושילובו בכל מקום בחלל בגלל שקל יותר לבחור סוג אחד או אולי זול יותר לקנות כמות גדולה יותר של סוג אחד של גוף תאורה.
כמו כן באמת שלא כדאי לפסוח על שילוב תאורה מרכזית, אזורית והדגשה. אם אתם מכירים או זוכרים את נורות הפלורסנט במטבחים של פעם, אתם בוודאי מבינים למה חשוב לתת דגש לכל האזורים והצרכים ולא להסתפק בנקודת התאורה במרכז החלל המסופקת באופן ראשוני בדרך כלל.
ברור כי לא כולנו מבינים גדולים בתאורה, מה כדאי ומה לא, איפה כן ואיפה לא, איזה עוצמת תאורה, איזה גוון ועוד. לכן חשוב להתייעץ עם מומחי תאורה שיוכלו לכוון אתכם לפתרונות הנכונים כך שתוכלו לא רק ממבטח בנראה מעולה אבל שגם תהנו לשהות ולתפקד בו. 

 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: