התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

עיצוב תאורה לבית

אולי אתם זוכרים או הכרתם את הימים בהם עיצוב תאורה לבית הסתכם בבחירת עוצמת נורות הבעירה? פעם האופציות היו דלות מאוד ונושא עיצוב תאורה בקושי נלקח בחשבון ברוב הבתים. כיום המצב לא יכול להיות יותר שונה. התפתחה תעשייה שלמה ומתקדמת שמאפשרת סוף סוף לקחת את התאורה לבית לרמות שלא הכרנו בעבר.

חשיבות עיצוב תאורה לבית

עיצוב תאורה לבית כיום הוא בעל חשיבות מכרעת. עיצוב נכון יכול "לעשות" את הבית. תכנון לקוי או חסר, יכול להפוך את הבית להרבה פחות אטרקטיבי, פחות שימושי, ואפילו לגרום לעיצוב שאר החלל להיראות לא טוב. 
תאורה לבית כיום משחקת תפקיד, לא רק של הארה כמובן אלא היא חלק בלתי נפרד מהעיצוב כולו. לבדה, התאורה מסוגלת להעצים, לשנות, ליפות, להדגיש ולהדגים את ההצהרה העיצובית שלכם. אם פעם היינו פורסים גופי תאורה בצורה מאוד כללית בחללים בבית (בהתאם לנקודות תאורה סטנדרטיות שהקבלנים סיפקו), כיום מחשבה מיוחדת מיושמת לגבי כל חלל, העיצוב שלו, והפריטים הקיימים בו. עבור כל חלל יש גם לתת מחשבה מעמיקה על השימושים המיועדים שלו על מנת לספק פתרון שהוא גם מעוצב כהלכה וגם ארגונומי תפקודי. נושא חשוב לא פחות בעיצוב תאורה לבית הוא של עלויות התפעול ואם הטכנולוגיה מספיק מתקדמת כדאי לשלב אפשרויות מיוחדות כגון בית חכם. 

תכנון התאורה בבית לפי אזורים

כאמור לכל חלל נדרשת חשיבה עצמאית לגבי עיצוב התאורה. כלל חשוב בתכנון ועיצוב תאורה הוא חלוקה נכונה לפי איזורים בחלל: תאורה מרכזית להארה כללית של החלל, תאורה אזורית למתן פתרון תאורה לתתי אזורים בחלל (שולחן, עמדת איפור, מעל מראה להלבשה, מעל המיטה ועוד), ותאורת הדגשה שמטרתה לספק הדגש עיצובי לפריטים שונים בחלל בעזרת תאורה ממוקדת. 
להלן מספר הדגשים לגבי חללים שונים בבית:
 • חדר שינה: חדר השינה, מלבד מלוי פונקציה של שינה, ממלא גם פונקציות נוספות כגון הלבשה, איפור, קריאה, מנוחה, צפייה בטלוויזיה, עבודה, ועוד. ברור לכן שלכל הצרכים הללו קיימים גם צרכי תאורה שונים, תאורה חזקה עד מעומעמת. חשוב גם לקחת בחשבון את צבע הקירות בעיצוב התאורה מאחר ותאורה משפיעה על הצבע בהתאם לחוזקה והגוון שלה.
 • מטבח: למי שנוהג לבשל במטבח, חשוב לדאוג לתאורה נאותה על מנת להבטיח ראות מעולה באזורי העבודה (משטחים, בישול ועוד). יחד עם זאת, עם מטבחים מודרניים שלרוב לא מופרדים משאר הבית (מטבח פתוח), התאורה לא יכולה להיות רק תפקודית, חשוב מאוד גם לתכנן את התאורה כך שהמטבח יראה במיטבו גם כשהוא הוא לא בשימוש אקטיבי, ושגופי התאורה יהיו כחלק בלתי נפרד מעיצוב שאר החלל המשותף בבית.
 • סלון: סלון הוא מקום רב שימושי, צופים בטלוויזיה, קוראים, שומעים מוזיקה, מארחים, לפעמים ילדים עושים שיעורי בית, עובדים, ועוד. עיצוב התאורה חייב גם להעצים את עיצוב החלל על כל פרטיו, הרהיטים וכדומה, וגם לאפשר תפקוד מיטבי בכל המצבים הדרושים. תאורה מרכזית הניתנת לעמעום למשל יכולה לסייע רבות באספקת פתרון לחלק גדול מהצרכים המשתנים. אך תאורה מרכזית אינה הפתרון הכולל לתאורה מעוצבת, יש לדאוג גם לתאורה אזורית ותאורת הדגשה.  
 • פינת אוכל: פינת אוכל מצריכה עיצוב מעט שונה. גוון התאורה משפיע על גוון פני האנשים וגם על גוון האוכל. גוון תאורה לא מתאים יכול להפוך את האוכל שבצלחת להרבה פחות מגרה. פנים חיוורות של אנשים בגלל גוון תאורה קר בפינת האוכל יהפוך את החוויה של הישיבה יחד סביב השולחן לנעימה הרבה פחות. פינת האוכל לרוב גם ממלאה תפקידים נוספים, עבודות שונות, הכנות למטבח, שיעורי בית, עבודה ועוד. עבורם יהיה צורך בגוון תאורה שונה על מנת לאפשר את מילוי המשימות השונות בצורה אופטימלית. שילוב של גווני תאורה שונים למשל יכולים לספק את התשובה הנכונה. 

טיפים לבחירת גופי תאורה מעוצבים לבית

 • גופי התאורה משחקים תפקיד כפול, מצד אחד הם בעלי עיצוב משלהם שצריך להשתלב או להשלים את העיצוב הבית, ומצד שני הם צריכים לאפשר תאורה נכונה בהתאם לצרכים של החלל. קיימים סוגים רבים של גופי תאורה מעוצבים לבית, שקועים, צמודים, נסתרים, תלויים ועוד. לכל אחד יש יתרונות ואפשרויות התקנה שונות בקונסטרוקציה המתאימה להם. למשל גוף תאורה שקוע יצריך מיקום מיוחד בקיר או תקרה לשיקוע גוף התאורה (למשל בתקרת גבס).
 • גודל גוף התאורה הוא כיום עניין של החלטה עיצובית בתוך גודל וצורת האזור להארה על ידי אותו גוף התאורה. כיום עם טכנולוגיית לד, כבר לא חייבים לבחור בגופי תאורה ענקיים לתאורת חללים גדולים במיוחד. נורות של תאורת לד היא קטנות מימדים ויחד עם יכולת הארה מעולה ניתן גם לבחור בגופי תאורה מינימליסטיים, דקיקים שלא מכבידים על החלל והעיצוב. במקום גופי תאורה גדולים, אפשר לפרוס גם מספר גופי תאורה קטנים לכיסוי צרכי התאורה של החלל. 
 • מה ניתן להתקין: בדקו את נקודות התאורה הקיימת ואת אפשרויות התקנת גוף תאורה. האם ניתן להתקין תאורה שקועה? האם צריך מיקום להסתרת שנאי? 
 • גוף תאורה מעוצב לתאורה מתאימה: לא מספיק שגוף התאורה יהיה בעל עיצוב יפה ומתאים, חשוב לוודא שהוא יכול לספק את התאורה הרצויה, עוצמה, גוון, צבע.
 • גודל החלל: בחללים גדולים ניתן לבחור בגופי תאורה גדולים (אם מעוניינים בכך) אבל לא בחללים קטנים, שם גודל גוף התאורה גדול יקטין את החלל.
 • גופי תאורה תלויים: חשוב לקחת בחשבון את גובה ההתקנה, התליה, במיוחד אם גוף התאורה התלוי יותקן במעברים ולא מעל שולחן. זאת על מנת למנוע הפרעות בתנועה. 
 • מומלץ להתייעץ עם מומחי תאורה - עיצוב תאורה מצריך ידע וניסיון. אל תהססו לפנות למומחים. הם ימנעו מכם טעויות כואבות ויכוונו אתכם לגופי תאורה מעוצבים לבית שבדיוק מתאימים לצרכים, הן התפקודיים והן העיצוביים.
 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: