התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

גופי תאורה לגינה - המדריך המלא

גופי תאורה לגינה הם אביזר לכאורה פשוט ובעל חשיבות משנית. כלומר בהרבה מקרים הבחירה בהם היא הדבר האחרון אם בכלל. האמת היא שגופי תאורה לגינה הם חלק מאוד חשוב של כל בית. הם יהפכו את השימוש בגינה להנאה צרופה באמת וישדרגו את העיצוב החיצוני של הבית שלכם.

למה צריך גופי תאורה לגינה

תאורה בגינה נועדה להארת אזורים שונים בה כאשר לכל אזור יש צורך מסוים. לדוגמה – אזור הישיבה דורש תאורה מסוימת שתהיה נעימה לאלו היושבים סביב השולחן. דוגמה נוספת – הארת עצים או צמחים מסוימים עבור הדגשתם.
מעבר לכך, הוספת גופי תאורה בגינה היא דרך מצוינת להגברת הבטיחות בה או בדרך אליה (אם קיים שביל חיצוני לדגומה).

טכנולוגיות תאורה מתאימות להתקנה בגינה

בגלל הימצאותם בחוץ והחשיפה למפגעים שונים, לא ניתן לעשות שימוש בגופי תאורה דומים לאלה המותקנים בתוך הבית. על פי התקן הישראלי, תאורה חיצונית חייבת להיות מחוברת אך ורק למקור מתח נמוך (12V) ולא מתח רגיל של 220V. גופי תאורה לגינה חייבים גם על פי תקן לספק הגנה לתכולת גוף תאורה (נורה, מעגלים חשמליים ועוד), זאת על מנת למנוע אפשרות של חדירת מים העשויה לגרום לקצר חשמלי (תקן IP65).
אחת הטכנולוגיות הבולטות יותר בהקשר זה היא טכנולוגיית הלד. טכנולוגיה זו, בניגוד לטכנולוגיות תאורה רגילות אחרות המבוססות על בעירה, אינה פולטת חום (לכן גם אינה מהווה סכנת דליקה) והיא בעלת נצילות אנרגטית גבוהה מאוד בהשוואה. כלומר, פחות אנרגיה מבוזבזת על יצירת חום ויותר על יצירת אור, כך שטכנולוגיית הלד היא מאוד חסכונית, דבר המהווה יתרון לא קטן בשימוש חיצוני, במיוחד אם משאירים את התאורה דולקת (וזה עדיף מטעמי בטיחות) במהלך רוב שעות החשיכה. תאורת לד צורכת מתח נמוך, 12V כך שהיא מתאימה מאוד לכל שימוש, גם חיצוני, והיא בעלת עמידות ואורך חיים מצוינים. תאורת לד גם ניתנת לשליטה על ידי עמעם (דימר) וניתנת לחיבור למערכת בית חכם. דבר אחרון ולא פחות חשוב, נורות לד הן קטנות מאוד כך שגופי תאורת לד יכולים להיות קטנים עד כדי אפשרות הסתרה, כך שתוכלו ליהנות באמת מהאור עצמו ולשמור על עיצוב גינה נקי.

מאילו חומרים מייצרים גופי תאורה לגינה

ניתן למצוא כיום גופי תאורה המיוצרים מחומרים שונים כגון פלסטיק ומתכות שונות, אך המומלץ ביותר הוא אלומיניום. אלומיניום הוא חומר בעל תכונות נהדרות – קל לייצור, קל משקל, עמיד בפני קורוזיה ובפני שינויי טמפרטורה, ניתן ליישם עליו גמרים רבים מרהיבים ושונים, הוא בעל החזריות גבוהה (החזרת אור) ועוד. לכן אלומיניום הוא חומר ידידותי מאוד (ניתן למחזור מלא), לא יקר במיוחד, והחשוב ביותר - יודע לספק הגנה מצוינת לתאורה בגינה כיוון שהיא חשופה לתנאים משתנים כגון חום, קור, גשם, ברד, אבק  וכדומה. 

באילו אזורים בגינה כדאי להתקין גופי תאורה

כללי התאורה אינם פוסחים על הגינה, אזורי התאורה מתחלקים לשלושה עיקריים: תאורה מרכזית להארה כללית של הגינה (יתכן צורך במספר גופי תאורה בהתאם לגודל הגינה), תאורה אזורית להארה מיוחדת של תתי אזורים שונים כגון מרפסת, פרגולה, אזור משחקים, אזור "זולה" ועוד, ותאורת הדגשה להארת פריטים בעלי חשיבות עיצובית או בטיחותית. תאורת ההדגשה ברמה הבטיחותית יכולה להופיע בשבילים, מעברים, מדרגות וליד מכשולים שונים, וברמה העיצובית ניתן להאיר עצים, צמחים, מסלעות, ואלמנטים שונים אחרים.

רעיונות עיצוביים לתאורה בגינה

מה שהופך עיצוב תאורה בגינה למוצלח הוא איזון. הגינה אינה רק מקום להנאה במהלך שעות היום, אלא גם בשעות החשיכה ועם יצירת משחקים נכונים של אור וחושך ניתן ליצור אפקטים מרשימים ומדהימים שישדרגו את ההנאה מכל חלקי הבית. חשוב לבחור בגווני תאורה מתאימים (חמימים יותר) וכן בצבעי תאורה שונים. למשל ניתן לבחור בתאורה בצבע ירוק להעמקת הגוון הטבעי של צמחיה ועצים כך שיראו טוב יותר בשעות החשיכה. 
אל תתפתו לפזר כמה גופים בגינה רק במטרה להאיר את כל הגינה. יש לנהוג בחוכמה ולהאיר את האזורים החשובים, במידה הנכונה, ולהשאיר גם מקום לחושך באזורים אחרים.  
מאחר והאלמנטים הגינה הם לרוב חיים (צמחים, עצים, פרחים, דשא...), הצורה שלהם איננה ישרה, ולכן שימוש בגופי תאורה בעלי אופי מודרני כגון פרופילי לד, מספקים ניגודיות מעניינת ומרשימה. הדגישו פריטים מעניינים בגינה שלכם, מתחת לספסל, בתוך מסלעה, בתוך אזורי צמחיה ועוד. עם כל כך הרבה אופציות של גופי תאורה לגינה, באמת ניתן כיום ליצור כל עיצוב. כמובן שכדי להצליח בכך, יש צורך בידע עיצובי לכן אם אינכם בטוחים, חשוב להתייעץ לפני שאתם קונים. 
 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: