התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

תאורה לתקרה - מה כדאי

גופי תאורה לתקרה מהווים פתרון מרכזי עד עצם היום הזה הן לתאורה מרכזית והן לתאורה אזורית. תאורה לתקרה כבר מזמן אינה אלמנט פשוט (או רק מנורה תלויה על חוט) וקיימים סוגים רבים ושונים שכדאי להכיר. כל סוג מתאים לשימוש מסוים וכן לסוג התקנה בהתאם לתוואי השטח. 

סוגי תאורת תקרה 

כאמור קיימים סוגים שונים ורבים של גופי תאורה לתקרה, ומלבד המראה העיצובי הם נחלקים ל-4 סוגים עיקריים: 
  • גופי תאורה תלויים: כשמם הם, גופי תאורה אלה תלויים מהתקרה, בעזרת כבל או חוט. גופים אלה מתאימים יותר לתאורה אזורית מאחר והם מונמכים מהתקרה, ואז אלומת האור שלהם ממוקדת על אזור תחום. אבל הם יכולים להתאים גם להארה מרכזית אם תולים אותם גבוה יותר - הכל בהתאם לעיצוב הגוף ביחס לחלל. יש חשיבות לגובה התקרה וגובה גוף התאורה.
  • גופי תאורה צמודים: גופי תאורה צמודים נקראים כך מאחר והם מחוברים וצמודים לתקרה. גופי תאורה צמודים מתאימים ביותר לשימוש כתאורה מרכזית ואזורית והם פתרון מצויין במקומות בהם גובה התקרה אינו רב וכאשר התקרה לא יכולה להכיל גוף תאורה שקוע. 
  • גופי תאורה שקועים: גופי תאורה אלה שקועים בתוך מבנה התקרה - תקרת גבס, הנמכת תקרה - כך שהם נבלעים לתוכה ואינם בולטים לעין. גופי תאורה שקועים מתאימים לכל שימוש, תאורה מרכזית, אזורית ותאורת הדגשה.
  • גופי תאורה נסתרים: אלה גופי תאורה חבויים בתוך מבנה התקרה, והם אינם נראים לעין, וכך גם האור המופק לא נראה באופן ישיר אלא מוחזר לצדדים או למטה ומספק תאורה נעימה, אקסקלוסיבית שמשרה אווירה. יכולים לשמש כתאורה אזורית או הדגשה. 

איך בוחרים סוג גוף תאורה לתקרה 

הבחירה בין הסוגים השונים של גופי תאורה הוא פועל יוצא של רצון עיצובי וכן הכרח המוכתב על ידי התשתית הקיימת (במידה ומשפצים ובונים אז ניתן לתכנן את התשתית המתאימה בהתאם לסוג התאורה הרצוי).
  • גובה תקרה: לשימוש גוף תאורה תלוי יש צורך בגובה תקרה כך שישארו 210 עד 240 ס"מ מחלקו התחתון של גוף התאורה התלוי לבין הרצפה, זאת מטעמי בטיחות. כן ניתן להשתמש גם בגוף תאורה תלוי עם תקרה נמוכה יותר במקרה ואין מעבר כלל מתחת לגוף התאורה, למשל מעל שולחן אוכל קבוע. 
  • סוג התקרה: תקרות בטון יצוק לרוב לא יאפשרו שימוש בתאורה שקועה או תאורה נסתרת ללא עבודת תשתית משמעותית. במקרים אלה, מומלץ לבחור בתאורה תלויה או צמודה. תקרות גבס לרוב יאפשרו שימוש בתאורה שקועה, כל עוד קיים עומק מינימלי המאפשר לקלוט את גוף התאורה לתוכה. 
  • צורך: בכל חלל יש צורך לתת מענה לאזורי תאורה שונים: תאורה מרכזית, תאורה אזורית ותאורת הדגשה. שימוש בספוט צמוד תקרה יחיד למשל, לא יוכל לספק הארה מרכזית של כל החלל. אי שימוש בתאורה אזורית יהפוך את השימוש בתתי אזורים לנעימים ואפקטיביים הרבה פחות. תאורה מרכזית היא חזקה יותר לרוב, על מנת לספק הארה מלאה של כל החלל. תאורה אזורית מעל שולחן אוכל תהיה בגוון חם יותר על מנת להחמיא על פני היושבים ועל האוכל בצלחת. 
חשוב וכדאי להתייעץ עם מומחי תאורה לפני כל רכישה שכן ניתן בקלות לעשות טעות. מומחי תאורה יחסכו לכם את אותן הטעויות ויכוונו אתכם לבחירה מתאימה של גופי תאורה שונים כדי שתפיקו את מירב האפקטיביות וההנאה מתאורה שלכם. 

מתי כדאי להוסיף הנמכת גבס בשביל תאורה 

קיימים מצבים בהם יהיה כדאי להשקיע בהנמכת תקרה בגבס כדי לאפשר שימוש בסוג תאורה אופטימלי, מבלי להתפשר. 
  • תקרה קיימת לא מאפשרת שימוש בגופי תאורה שקועים: במידה והתקרה היא מבטון, לא ניתן יהיה להשתמש בגופי תאורה שקועים. במקרה שכזה, ניתן להוסיף הנמכת תקרה מגבס. כך תוכלו להשתמש לאחר מכן בגופי תאורה שקועים, כאלה שהם בקו אפס עם התקרה (אינם בולטים כלל ממנה).
  • כאשר מעוניינים בתאורה נסתרת: גם תקרת גבס רגילה לא תאפשר הוספת תאורה נסתרת. לשם כך מוסיפים הנמכת גבס שלא מגיעה לקירות כך שניתן יהיה להסתיר תאורה שתאיר לכיוון הקיר או כלפי מטה. 
  • כאשר התקרה הקיימת אינה ישרה: רוב התקרות צבועות בצבע לבן, צבע המאפשר החזרת אור מקסימלית. כאשר מתקינים אור כמו תאורה תלויה שלרוב גם מאירה כלפי מעלה, יכולים פתאום לגלות שהתקרה אינה ישרה, דבר שהוא לא מראה אסתטי ביותר. הוספת הנמכת גבס עם פלטות ישרות, תפתור את הבעיה כך שלא תצטרכו להיות מובכים ממראה תקרה עקומה.
לפני שאתם ניגשים לביצוע הנמכת תקרה, חשוב לוודא קודם שקיים גובה תקרה מספק ושלאחר התקנת תקרה מונמכת יוותר מספיק גובה למעבר בטוח. תקרה נמוכה מדי גם אם היא מאפשרת מעבר חופשי יכולה לתת תחושה של עומס לא מבורך. חשוב גם להתייחס לגובה הדיירים, במיוחד אם הם גבוהים יותר מהממוצע. גובה התקרה חייב לקחת זאת בחשבון גם. 
 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: