התקשרו אלינו
התקשרו אלינו
חיפוש

בחירת גופי תאורה לבית - איך עושים את זה נכון

אם חשבתם שכדאי להחליט על בחירת גופי תאורה רק לאחר סיום השיפוץ או הבניה, או שאתם עומדים לשדרג את התאורה בבית שלכם, חשוב להבין שקיים מבחר לא קטן של טכנולוגיות, עיצובים, גדלים של גופי תאורה וכן סוגים רבים של נורות בעלות עוצמה, גוון, צריכה ועמידות שונים. גופי התאורה ואיכות התאורה עצמה הם חלק בלתי נפרד מעיצוב הבית והם משפיעים באופן ישיר על השימושיות של כל חלל וחלל בבית. לכן, חשוב לפני שבוחרים בגופי תאורה לבית, להבין קצת את התחום כדי שתוכלו ליהנות מתאורה מעולה ומרשימה לשנים רבות.

סוגים של גופי תאורה לבית 

גופי תאורה נחלקים ל-3 סוגים עיקריים על פי מיקומם או צורת חיבורם:
  • גופי תאורה שקועים: אלו הם גופי תאורה אשר כל מבנה גוף התאורה שקוע בתוך התקרה, קיר, רצפה, בפנים או מחוץ לבית. היתרון המרכזי של גופים אלה הוא שהם "נבלעים" בתוך המבנה, הם לא בולטים ומיושרים עם הקיר או התקרה. קיימים גם גופי תאורה שקועים שיכולים להכיל ספוטים מתכווננים. על מנת לחבר גוף תאורה שקוע, צריך כמובן מקום שיכול להכיל אותו כגון תקרה מונמכת, תעלה בתוך קיר או רצפה וכדומה, וכמובן תשתית חשמל אליה ניתן לחבר את גוף התאורה.
  • גופי תאורה צמודים: גופי תאורה אלו מחוברים ישירות למבנה כאשר כל גוף התאורה בולט מהמבנה. גופי תאורה צמודים הם פתרון פרקטי ביותר כאשר לא ניתן לחבר גוף תאורה שקוע או במקומות בהם גובה התקרה אינו רב וגוף תאורה תלוי עשוי להוות הפרעה לתנועה בחלל. גופי תאורה צמודים כוללים צמודי תקרה, צמודי קיר עם הארה כלפי מעלה, מטה או שניהם, וגופי תאורה פינתיים אשר מחוברים לפינה בין תקרה לקיר או בפינה בין קיר לקיר.
  • גופי תאורה תלויים: אלה גופי תאורה שמחוברים למבנה בעזרת כבלים או חוטים מיוחדים. גופי תאורה תלויים מהווים אלמנט עיצובי בפני עצמם. חשוב לוודא כאשר בוחרים בגוף תאורה תלוי שהגובה שלו לא מהווה הפרעה לתנועה. 

איזה גוון תאורה מומלץ לכל חלל בבית

לבטח שמעתם כבר על המושג של גוון תאורה. גוון התאורה מתאר את גוון האור שנורה מספקת, הוא מדורג מקר לחם ומסומן באות K על גבי אריזת הנורה. 
  • גוון תאורה קר: מדובר בגוון תאורה בספקטרום אור כחלחל ויהיה מעל 4700 K.
  • גוון תאורה ניטרלי: מדובר בגוון שנמצא בין קר לחם ויהיה סביב ה 4000 K.
  • גוון תאורה חם: מדובר בגוון תאורה בספקטרום אור אדמדם ויהיה בין 2700 ל 3500 K.
  • תאורה בעל גוון משולב: מדובר בנורה שיכולה לספק גווני אור שונים לפי הצורך.
באופן כללי, עבור כל חללי המחיה בבית, סלון, חדרי שינה, פינה או חדר אוכל, מומלצת תאורה בגוון חמים. הסיבה לכך היא שגוון תאורה חמים משרה אווירה רגועה ונינוחה שגם מחמיאה יותר לנראות של השוהים בחדר ולשאר האלמנטים.
עבור חללי "עבודה" כגון מטבח, חדר עובדה, חניה ועוד, מומלצת תאורה בגוון קריר יותר. הסיבה לכך היא שתאורה קרה משרה אווירה דינמית, מאירה פרטים קטנים ומאפשרת לשמור על עירנות יותר. 
לגוון התאורה יש השפעה מכרעת על התחושה שכל חלל בבית יספק. במקרים מסוימים ניתן לשלב גם תאורה קרה וגם תאורה חמה באותו החלל לשימוש בהתאם לצורך, למשל פינת עבודה הממוקמת כחלק מחדר השינה.

איזה גודל גוף תאורה מומלץ לכל חדר

גודל גוף התאורה עד לפני עשור היה בעיקר פונקציה של עוצמת התאורה הרצויה. חשבו על שנדלירים ענקיים של פעם, שמטרתם לא הייתה רק להרשים אלה לאפשר שילוב של מספיק נורות בגוף תאורה אחד על מנת לתת הארה מספקת לחלל. כיום בזכות טכנולוגיית הלד ניתן לקבל הארה חזקה בחללים גדולים ללא צורך בגופי תאורה גדולים מאחר ונורות הלד הן זעירות בגודלן. אין זה אומר שלא כדאי לבחור דווקא בגוף תאורה גדול אם בכך אתם חפצים, אך הזרמים העיצוביים בתחום התאורה בהחלט הולכים לכיוון של גופי תאורה קטנים, דקים ואפילו בלתי נראים. אם גודל גוף התאורה הוא כבר לא עניין של עוצמת תאורה אלא עניין עיצובי גרידא, חשוב לקחת בחשבון את גודל החלל עצמו, כלומר בחלל קטן, הבחירה בגוף תאורה גדול ממדים עשוי לספק תחושה שהחלל קטן אף יותר. לעומת זאת, גופי תאורה נסתרים שנותנים אור ששוטף את החלל יאפשרו נינוחות מבחינת גודל החדר בלי לוותר על העוצמה הנדרשת.

שילובים אפשריים של גופי תאורה לבית 

אם פעם היו בוחרים בגוף תאורה אחד והיו קונים כמה יחידות ממנו כדי להתקין בכל חללי הבית, כיום המצב שונה לגמרי. שילובים שונים של סוגים וגדלים שונים של גופי תאורה לבית הם גם הכרח תפעולי וגם בחירה עיצובית.
גופי התאורה ואיכות התאורה שהם מספקים הם חלק בלתי נפרד מעיצוב הבית. מבחינה פונקציונלית תאורה בכל חלל בבית נחלקת ל:
  • תאורת כללית - מטרתה לספק הארה כללית לחלל, לשטוף את החדר באור. 
  • תאורה אזורית - מטרתה לספק הארה מודגשת לאזורים שונים בחלל. למשל מעל שולחן אוכל.
  • תאורת הדגשה - מטרתה להאיר על פריטים שונים בחדר. למשל תאורה על פרטי אומנות, פסלים, תמונות, עציץ, מתחת לספות ועוד. 
ליצירת תאורה מושלמת בבית תוך כדי השלמת התמונה העיצובית בכל חדר וחדר, ומאחר וקיימים שילובים רבים אפשריים ולכן ניתן בקלות יחסית לטעות, כדאי להיוועץ באדם המבין בתאורה. לכן חברת בלקו לד מעמידה לרשות הלקוחות יועצי תאורה מקצועיים באולם התצוגה, שכל מטרתם היא לכוון אתכם נכונה לבחירת גופי התאורה, השילובים, הגוונים, העוצמות השילובים הנכונים. 
 
למידע, ייעוץ והזמנות התקשרו אלינו: 1800-403040
או כתבו לנו: